Մակրոնը ողջունել է Բայդենի որոշումը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ճիշտ որոշում է կայացրել՝ Ուկրաինային թույլ տալով ամերիկյան զենք օգտագործել Ռուսաստանի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար: Այս մասին Ռիո դե Ժանեյրոյում անցկացվող G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում հայտարարել է Ֆրանսիայի առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը։
Նախագահի խոսքով՝ Բայդենի քայլը պատասխան էր Ուկրաինայի պատերազմում Ռուսաստանի կողմից Հյուսիսային Կորեայի զորքի մասնակցությանը:
«Ռուսաստանը միակ պետությունն է, որը էսկալացիոն որոշում է կայացրել։ Հենց այդ բացը հանգեցրեց ԱՄՆ -ի որոշմանը», - հայտարարել Է Մակրոնը։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն իր նախագահական ժամկետի ավարտից երկու ամիս առաջ Ուկրաինային թույլ է տվել ATACMS օգտագործել Ռուսաստանի Կուրսկի մարզում Ուկրաինայի ԶՈւ պաշտպանության համար:
Ֆրանսիայում հայտարարել են, որ Ռուսաստանի տարածքում ռազմական թիրախներին հարվածներ հասցնելու թույլտվությունը մնում է օրակարգի տարբերակ:

Macron welcomed Biden's decision
US President Joe Biden made the right decision by allowing Ukraine to use American weapons to strike Russian territory. French leader Emmanuel Macron announced this at the G20 summit held in Rio de Janeiro.
According to the president, Biden's move was a response to Russia's participation of North Korean troops in the war in Ukraine.
"Russia is the only country that made an escalation decision. That gap led to the US decision," Macron said.
Earlier, the media reported that US President Joe Biden, two months before the end of his presidential term, allowed Ukraine to use ATACMS in the Kursk region of Russia for the defense of Ukraine's armed forces.
France announced that permission to strike military targets on Russian territory remains an option on the agenda.