«Ուկրաինան նախ արդար խաղաղության կարիք ունի, հետո՝ արդար ընտրությունների». նախագահ
Ուկրաինայի օրենքները թույլ չեն տալիս նախագահական ընտրություններ անցկացնել պատերազմի ժամանակ։ Միևնույն ժամանակ, կան մարդիկ, որոնք իշխանության քաղց ունեն և պայքար են ցանկանում երկրի ներսում․ Գերագույն ռադայում հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Զելենսկու խոսքով՝ Ուկրաինայի գործընկերների շրջանում ոչ ոք երբեք Ուկրաինայից չի պահանջել նախագահական ընտրություններ անցկացնել։
«Բայց Ուկրաինայում կան որոշ մարդիկ, որոնք պետության ներսում են պայքար ուզում, ոչ թե՝ հանուն պետության։ Քաղաքական վեճեր են ուզում խրամատներում, հեռուստաստուդիաներում»,- հավելել է նա և նշել, որ դա կործանարար է երկրի համար։
Զելենսկին նշել է, որ Ուկրաինան նախ արդար խաղաղության կարիք ունի։ Դրանից հետո ուկրաինացիները նախագահական ընտրություններ կանցկացնեն։
«Պետք է կարողանալ ընդհանուր շահը դնել ավելի բարձր, քան ցանկացած անձնական ցանկություն», - նշել է Զելենսկին։

President Volodymyr Zelensky announced in the Verkhovna Rada that Ukrainian laws do not allow holding presidential elections during wartime. At the same time, some people are hungry for power and want to struggle inside the country.
According to Zelensky, no one among Ukraine's partners has ever demanded that Ukraine hold presidential elections.
"But there are some people in Ukraine who want a struggle within the state, not for the sake of the state. They want political disputes in the trenches, in TV studios," he added, noting that it is destructive for the country.
Zelensky noted that Ukraine first needs a just peace. After that, Ukrainians will hold presidential elections.