ՄԱԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի միջև համագործակցության մասին բանաձև է ընդունվել
Նոյեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան 79-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունել է ՄԱԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի միջև համագործակցության մասին բանաձև։ Այն ներկայացվել է Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի կողմից։ Հայաստանը չի մասնակցել նախագծի ներկայացմանը։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ՀԱՊԿ-ը զգալի գործնական ներդրում է կատարում իր խաղաղապահ ներուժի և տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության համակարգի ամրապնդման, ահաբեկչության և կազմակերպված անդրազգային հանցավորության հակազդման, թմրանյութերի և զենքի ապօրինի շրջանառության, մարդկանց անօրինական միգրացիայի և առևտրի դեմ պայքարի և բնական ու տեխնածին աղետների հետևանքների վերացման գործում, ինչը նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության նպատակների և սկզբունքների իրագործմանը:
Գլխավոր ասամբլեան ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին առաջարկել է այսուհետ ևս կանոնավոր խորհրդակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ՝ երկկողմ շփումների և տարբեր ձևաչափերի համաժողովների շրջանակներում:
️ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ը կշարունակեն փոխգործակցությունը՝ ի շահ ՄԱԿ-ի գլոբալ հակաահաբեկչական ռազմավարության հետևողական և համապարփակ իրականացման:
Երկու կազմակերպություններն էլ կուսումնասիրեն խաղաղության պահպանման ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացման հնարավոր ուղիները։

Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций 18 ноября на 79-й сессии приняла резолюцию о сотрудничестве между Организацией Объединенных Наций и Организацией Договора о коллективной безопасности, проинформировала пресс-служба ОДКБ. Ее представили Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия и Таджикистан. Армения не участвовала в презентации проекта.
В документе отмечается, что Организация Договора о коллективной безопасности вносит значительный практический вклад в укрепление своего миротворческого потенциала и системы региональной безопасности и стабильности, противодействия терроризму и организованной транснациональной преступности, борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и оружия, неупорядоченной миграцией и торговлей людьми и в ликвидацию последствий природных и техногенных катастроф, что содействует реализации целей и принципов ООН.
В пресс-службе отметили, что Генеральная ассамблея Организации Объединенных Наций предложила генсеку ООН и впредь проводить регулярные консультации с генсеком ОДКБ в рамках двусторонних контактов и форумов различных форматов.
ООН и ОДКБ продолжат взаимодействие в интересах последовательной и всеобъемлющей реализации глобальной контртеррористической стратегии Организации Объединенных Наций. Обе организации изучат возможные пути дальнейшего наращивания взаимодействия в области поддержания мира.