ԵՄ-ը Վրաստանի համար նախատեսված 100 մլն եվրոն կտա երկրի քաղհասարակությանը
ԵՄ -ում առաջարկում են վրացական քաղհասարակության կազմակերպություններին ավելի քան 100 մլն եվրո հատկացնել` ավելի վաղ Վրաստանի կառավարության համար նախատեսված միջոցների հաշվին։ Այս մասին ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից առաջ հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Անհրաժեշտ է կոնկրետ որոշումներ կայացնել։ Ես առաջարկում եմ դադարեցնել աջակցության ծրագրերի կարևոր մասը, որոնք գնում են կառավարությանը։ Ավելի քան 100 մլն եվրո կսառեցվի և, կառավարությանը հատկացնելու փոխարեն, կհատկացվի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին: Այսպիսով, մենք կվերցնենք այդ գումարը՝ մոտ 100 միլիոն, և այն կփոխանցենք քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին, որպեսզի աջակցենք նրանց՝ արդար ընտրությունների համար իրենց պայքարում:
ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը դադարեցվել է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Վրաստանի կառավարությունը չի վերադարձել իր նախկին հունին։ Իսկ նախկին հուն վերադառնալու համար շատ բան է պետք փոխել։ Այդ ընթացքում մենք կառավարությանը հատկացված գումարները կօգտագործենք այն մարդկանց համար, որոնք պայքարում են իրենց ազատության համար», - ասել է նա։

The EU will give the 100 million euros planned for Georgia to the political society
Before the EU Foreign Affairs Council meeting, the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell, announced that more than 100 million euros is proposed to be allocated to the organizations of the Georgian political society in the EU at the expense of the funds previously planned for the government of Georgia.
"It is necessary to make specific decisions. I propose to stop an essential part of the support programs that go to the government. More than 100 million euros will be frozen and, instead of going to the government, will be allocated to civil society organizations. So we will take that money, about 100 million, and transfer it to civil society organizations to support them in their fight for fair elections.
The EU accession process has been suspended until the Georgian government returns to its previous course. And to return to the old way, a lot needs to be changed. During that time, we will use the money allocated to the government for the people fighting for their freedom," he said.