ԵՄ-ը Վրաստանի համար նախատեսված 100 մլն եվրոն կտա երկրի քաղհասարակությանը
ԵՄ -ում առաջարկում են վրացական քաղհասարակության կազմակերպություններին ավելի քան 100 մլն եվրո հատկացնել` ավելի վաղ Վրաստանի կառավարության համար նախատեսված միջոցների հաշվին։ Այս մասին ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից առաջ հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Անհրաժեշտ է կոնկրետ որոշումներ կայացնել։ Ես առաջարկում եմ դադարեցնել աջակցության ծրագրերի կարևոր մասը, որոնք գնում են կառավարությանը։ Ավելի քան 100 մլն եվրո կսառեցվի և, կառավարությանը հատկացնելու փոխարեն, կհատկացվի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին: Այսպիսով, մենք կվերցնենք այդ գումարը՝ մոտ 100 միլիոն, և այն կփոխանցենք քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին, որպեսզի աջակցենք նրանց՝ արդար ընտրությունների համար իրենց պայքարում:
ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը դադարեցվել է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Վրաստանի կառավարությունը չի վերադարձել իր նախկին հունին։ Իսկ նախկին հուն վերադառնալու համար շատ բան է պետք փոխել։ Այդ ընթացքում մենք կառավարությանը հատկացված գումարները կօգտագործենք այն մարդկանց համար, որոնք պայքարում են իրենց ազատության համար», - ասել է նա։

В ЕС предлагается выделить организациям грузинского политического общества более 100 миллионов евро за счет ранее запланированных правительством Грузии средств. Об этом заявил Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель перед заседанием Совета ЕС по иностранным делам.
«Необходимо принять конкретные решения. Я предлагаю остановить важную часть программ поддержки, которые идут правительству. Более 100 миллионов евро будут заморожены, и вместо того, чтобы пойти правительству, мы возьмем эти деньги, около 100 миллионов, и передадим их организациям гражданского общества, чтобы поддержать их в их борьбе за честные выборы.
Процесс вступления в ЕС приостановлен до тех пор, пока правительство Грузии не вернется к прежнему курсу. И чтобы вернуться к старому пути, нужно многое изменить. За это время мы будем использовать деньги, выделенные правительством для тех людей, которые борются за свою свободу", - сказал он.