Իրանն ու ՌԴ-ն քննարկում են Ադրբեջանից մինչև Պարսից ծոց նոր երկաթուղու կառուցման հարցը
Իրանն ու Ռուսաստանը բանակցում են Ադրբեջանի սահմանին գտնվող իրանական Փարսաբադ քաղաքից մինչև Պարսից ծոցի իրանական խոշորագույն Բանդար Աբբաս նավահանգիստ ռուսական ստանդարտի լայնությամբ երկաթուղու կառուցման շուրջ: Այս մասին հայտնել է Մոսկվայում ԻԻՀ դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Բացի Ռեշտ - Աստարա երկաթուղագծից, ռուսները ցանկանում են ներդրումներ կատարել Փարսաբադից մինչև Բանդար Աբբաս, ռուսական ստանդարտի լայնությամբ, երկաթուղու կառուցման մեջ», - ասել է Ջալալին Թեհրանում՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ կայացած խորհրդակցության ժամանակ:
Փեզեշքիանը նշել է, որ «հյուսիսից հարավ երկաթուղիների ընդլայնումը ձեռնտու է երկրին և կարող է բավարարել Ռուսաստանի և Իրանի տնտեսական կարիքները»։ Նա հանձնարարել է արագացնել Ռեշտ - Աստարա երթուղու շինարարությունը:
2023 թվականի մայիսի 17-ին Ռուսաստանն ու Իրանը համաձայնագիր են ստորագրել Ռեշտ - Աստարա երկաթուղային հատվածի համատեղ կառուցման մասին։ Այդ ճանապարհը թույլ կտա միացնել Հյուսիս - Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ցամաքային հատվածներից մեկը։

Иран и Россия ведут переговоры о строительстве железной дороги российского стандарта от иранского города Парсабад на границе с Азербайджаном до Бандар-Аббаса, крупнейшего иранского порта в Персидском заливе. Об этом сообщил посол Иранской Республики в Москве Казем Джалали.
"Помимо железной дороги Решт-Астара, русские хотят инвестировать в строительство железной дороги от Парсабада до Бандар-Аббаса шириной российского стандарта", - заявил Джалали в Тегеране во время встречи с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
Пезешкиан отметил, что "расширение железных дорог с севера на юг выгодно стране и может удовлетворить экономические потребности России и Ирана". Он поручил ускорить строительство трассы Решт – Астара.
17 мая 2023 года Россия и Иран подписали соглашение о совместном строительстве железнодорожного участка Решт-Астара. Эта дорога позволит соединить один из сухопутных участков международного транспортного коридора «Север-Юг».