Մասկը պատմել է, թե ինչպիսին կլինի Starship-ը 2025 թվականին
Այն բանից հետո, երբ SpaceX-ը հայտարարեց, որ Starship տրանսպորտային համակարգի նոր փորձնական թռիչքը տեղի կունենա նոյեմբերի 19-ին, SpaceX-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը սոցիալական մեդիա X-ում խոսել է դրա ապագա հնարավորությունների մասին:
Մասկի խոսքով՝ Starship-ն արդեն ավելի քան երկու անգամ ավելի հզոր է, քան Saturn V լուսնային հրթիռը, և մոտ մեկ տարի հետո այն երեք անգամ ավելի հզոր կլինի։ Բայց ամենակարևորը, արագացուցիչի և տիեզերանավի ամբողջական վերօգտագործման հնարավորության, ինչպես նաև էժան վառելիքի շնորհիվ, Starship-ը կօգնի նվազեցնել օգտկար ճնշման տիեզերք հասցնելու ծախսը մոտ 10 հազար տոկոսով՝ համեմատած Սատուրն V-ի հետ:
«Դրաց տարբերությունը նման է մեկ մոլորակ և շատ մոլորակներ ունեցող քաղաքակրթություններին: Մարսի վրա նոր աշխարհ կառուցելն այժմ հնարավոր է», – վստահեցրել է Մասկը:

After SpaceX announced that the new test flight of the Starship transportation system will take place on November 19, SpaceX CEO Elon Musk talked about its future possibilities on social media X.
According to Musk, Starship is already more than twice as powerful as the Saturn V lunar rocket, and in about a year, it will be three times more powerful. But most importantly, thanks to the full reusability of the accelerator and spacecraft and cheap fuel, Starship will help reduce the cost of delivering sound pressure into space by about 10,000 percent compared to the Saturn V.
"The difference is like one-planet and multi-planet civilizations. Building a new world on Mars is now possible," Musk assured.