Զելենսկին Շոլցին հորդորել է չզանգահարել Պուտինին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին հորդորել է չզանգել Վլադիմիր Պուտինին, գրում է Reuters-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ Ուկրաինայի նախագահը Գերմանիայի կանցլերին նախազգուշացրել է, որ «Կրեմլի բռնապետի հետ զրույցը կնվազեցնի նրա մեկուսացումը և թույլ կտա շարունակել պատերազմը»։
Նշվում է, որ Շոլցը նախապես տեղեկացրել է Զելենսկիին Ռուսաստանի ղեկավարի հետ իրավիճակը քննարկելու պլանների մասին։ Զելենսկին նշել է, որ նման խոսակցությունը միայն կուժեղացնի Պուտինին, որը ձգտում է ոչ թե խաղաղության, այլ ժամանակավոր դադարի։
«Պուտինը կկրկնի իր հին կեղծ հայտարարությունները՝ ստեղծելով մեկուսացումը վերացնելու պատրանք»,- հավելել է աղբյուրը։

Zelensky urged Scholz not to call Putin
Reuters writes that Ukrainian President Volodymyr Zelensky urged German Chancellor Olaf Scholz not to call Vladimir Putin.
According to the source, the President of Ukraine warned the Chancellor of Germany that "a conversation with the dictator of the Kremlin will reduce his isolation and allow him to continue the war."
It is noted that Scholz previously informed Zelensky about the plans to discuss the situation with the Russian leader. Zelensky said such a conversation would only strengthen Putin, who seeks peace and a temporary pause.
"Putin will repeat his old false statements, creating the illusion of lifting isolation," added the source.