Արսենյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ-ի շրջանակում Լավրովի կազմակերպած հանդիպմանը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պետությունների դեսպանների հետ հանդիպմանը քննարկել է նոյեմբերի 28-ին Աստանայում կայանալիք ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի նախապատրաստական աշխատանքները: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Դեսպանների շարքում է եղել նաև ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանը:
«Քննարկվել են կազմակերպության շրջանակներում բազմապլանային փոխգործակցության զարգացման առանցքային հարցեր՝ շեշտը դնելով հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի եւ նոյեմբերի 28-ին Աստանայում ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի նախապատրաստման վրա։ Տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության արդիական խնդիրների շուրջ», - տեղեկացրել են ՌԴ ԱԳՆ-ից։
Դիվանագիտական գերատեսչությունում նշել են, որ հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը:

Арсенян принял участие во встрече ОДКБ, организованной Лавровым
На встрече с послами государств ОДКБ министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил ход подготовки к сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, которая пройдет в Астане 28 ноября. Об этом говорится в сообщении российской дипломатической службы.
Среди послов был также посол Армении в России Гурген Арсенян.
"Обсуждены ключевые вопросы развития многоуровневого сотрудничества в рамках организации, особое внимание уделено подготовке заседания Совета коллективной безопасности и совместного заседания СМИД ОДКБ, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности 28 ноября в Астане. Состоялся интересный обмен идеями по актуальным вопросам международной и региональной безопасности", - сообщили в МИД России.
В дипломатическом ведомстве отметили, что во встрече также принял участие генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.