Թրամփի ազգային հետախուզության նոր տնօրենը նախկինում այցելել է Հայաստան և Արցախ
Թրամփն առաջարկել է ազգային հետախուզության տնօրեն նշանակել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ Թուլսի Գաբբարդին. հաղորդում է Associated Press-ը։
Նա նախկինում եղել է Դեմոկրատական կուսակցության անդամ, սակայն 2022 թվականին լքել է կուսակցությունը։
Խոսելով ՌԴ-ի լայնամասշտաբ ներխուժման մասին՝ Գաբբարդը հայտարարել է, որ Ուկրաինան արժանի չէ պաշտպանության, քանի որ ժողովրդավար չէ։ Պատերազմի առաջին օրերին նա պնդել էր, որ Բայդենը «ցանկանում է, որ Պուտինը հարձակվի Ուկրաինայի վրա՝ Ռուսաստանի նկատմամբ դրակոնյան պատժամիջոցներ կիրառելու համար»։
Նա ԱՄՆ գործող նախագահին բազմիցս մեղադրել է ռուս-ուկրաինական պատերազմը հրահրելու մեջ։
Գաբբարդը հայտնի է նաև Ուկրաինայում ամերիկյան «բիոլաբորատորիաների» մասին սկանդալային հայտարարություններով, որոնք, ըստ նրա, վտանգ են ներկայացնում և պետք է ոչնչացվեն: 2022թ․ հուլիսին Ուկրաինայի իշխանությունները նրան ներառել էին ռուսամետ քարոզչություն տարածողների ցանկում։

Трамп предложил назначить Тулси Габбард, бывшего члена Палаты представителей Конгресса США, директором национальной разведки. Об этом сообщает Associated Press.
Ранее она была членом Демократической партии, но покинула партию в 2022 году.
Говоря о масштабном вторжении России, Габбард заявляла, что Украина не заслуживает защиты, поскольку она недемократична. В первые дни войны она утверждала, что Байден «хочет, чтобы Путин напал на Украину, чтобы ввести драконовские санкции против России».
Она неоднократно обвиняла действующего президента США в провоцировании российско-украинской войны.
Габбард также известна своими скандальными заявлениями об американских «биолабораториях» на Украине, которые, по ее мнению, представляют угрозу и должны быть уничтожены. В июле 2022 года украинские власти включили ее в список распространителей пророссийской пропаганды.
Примечательно, что Габбард ранее уже посещала Армению и Арцах в годы своего пребывания на посту конгрессмена США.