Թուրքիան BRICS-ից առաջարկ է ստացել դառնալ գործընկեր պետություն, միավորման ասոցացված անդամ․ հայտնել է Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթը։
«BRICS-ը համագործակցության կազմակերպություն է ու ներառում է կարևոր երկրներ, որոնց բաժին է ընկնում համաշխարհային ՀՆԱ-ի 25% -ը։ BRICS-ի ժողովրդականությունը մեծանում է: Ինչ վերաբերում Է BRICS-ին Թուրքիայի անդամակցությանը, մեզ առաջարկվել է ասոցացված անդամակցություն։ Կառույցին անդամակցելը Թուրքիային զգալի օգուտ կբերի համաշխարհային բոլոր կարևոր հարթակների հետ համագործակցության տեսանկյունից», - Բոլաթի խոսքը մեջբերել է Haber հեռուստաալիքը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ Կազանում BRICS-ի վերջին գագաթնաժողովում դիտարկվել են Թուրքիայի և մի շարք այլ երկրների հայտերը․
«Ինչպես հասկանում ենք, մեզ առաջարկում են գործընկերոջ կարգավիճակ։ Ընդ որում, խոսք չկա այն մասին, որ Հնդկաստանը վետո կդնի մեր անդամակցության վրա», - հավելել Է Բոլաթը։

Turkish Trade Minister Omer Bolat said Turkey had received an offer from BRICS to become a partner state and an associate union member.
"BRICS is a cooperation organization and includes important countries that account for 25% of the world's GDP. BRICS is growing in popularity. As for Turkey's membership in BRICS, we have been offered associate membership. Joining the structure will bring significant benefits to Turkey from the point of view of cooperation with all important global platforms," ​​Bolat was quoted as saying by the Haber TV channel.
The minister reminded the audience that Turkey's and several other countries' applications were considered at the last BRICS summit in Kazan.
"As we understand, they offer us the status of a partner. Moreover, there is no question that India will veto our membership," Bolat added.