ԱՄՆ-ն չեղարկել է Սոմալիի ահռելի պարտքը
Սոմալին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կչեղարկի ավելի քան 1,1 միլիարդ դոլար (860 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ) չմարված վարկերը, ինչը կազմում է երկրի մնացած պարտքի մոտ մեկ քառորդը:
Այս հայտարարությունը վերջինն է մի շարք համաձայնագրերից, որոնց շրջանակներում Սոմալիի վարկատուները պարտավորվել են ներել նրա պարտավորությունները:
Սոմալիի պարտքի մեծ մասը գոյացել է Սիադա Բարրեի ռազմական բռնապետության ժամանակաշրջանում, որը փլուզվել է 1990-ականների սկզբին և սկիզբ դրել 30-ամյա քաղաքացիական պատերազմի:
Սոմալիի նախագահ Հասան Շեյխ Մոհամուդը հայտարարել է, որ երկիրը «խեղդվել է ճնշող պարտքի հսկայական բեռի տակ», քանի որ տոկոսավճարները, որոնք չեն կարող վճարվել, կուտակվել են «պետության փլուզման ցավոտ, երկար ժամանակահատվածում»:
Երեքշաբթի ԱՄՆ-ն և Սոմալին համաձայնագիր են ստորագրել, որը պաշտոնապես ամրագրում է 1,14 միլիարդ դոլարի պարտքի չեղարկման մասին:

The US has written off Somalia's massive debt
Somalia has announced that the U.S. will write off more than $1.1bn (£860m) in outstanding loans, about a quarter of the country's remaining debt.
The announcement is the latest in a series of agreements under which Somalia's creditors have pledged to forgive its debts.
Much of Somalia's debt was incurred during Siada Barre's military dictatorship, which collapsed in the early 1990s and sparked a 30-year civil war.
Somalia's President Hassan Sheikh Mohamud said the country was "suffocating under a huge burden of oppressive debt" as interest payments that could not be paid piled up during a "painful, long period of state collapse."
On Tuesday, the U.S. and Somalia signed an agreement that officially commits to canceling $1.14 billion in debt.