«Իսրայելը հասել է իր նպատակներին». Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, հայտարարել է, որ, չնայած այն քայլերին, որոնք, Իսրայելը պետք է ձեռնարկի Գազայում հումանիտար իրավիճակը բարելավելու համար, «մարդկանց կարիքները լիովին բավարարելու լավագույն միջոցը» այդ երկրի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև «պատերազմին վերջ տալն է»: Բլինքենը նշել է, որ «ՀԱՄԱՍ-ը պետք է դադարեցնի պատերազմը»:
Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում դիվանագետն ասել է. «Իսրայելը հասել է իր առջև դրված նպատակներին»: Նա նշել է, որ մերձավորարևելյան երկիրն իրավունք ունի երաշխավորել, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի իրականացրած հարձակումները չկրկնվեն, և կոչ է արել երկու կողմերին, հատկապես՝ ՀԱՄԱՍ-ին, դադարեցնել ռազմական գործողությունները, ազատ արձակել և փոխանակել գերիներին:
Բացի այդ, Բլինքենն ասել է, որ անհրաժեշտ է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի Իսրայելը լքի Գազայի հատվածն՝ առանց ՀԱՄԱՍ-ի վերադարձի: «Մենք նաև պետք է վստահ լինենք, որ ունենք հետագա գործողությունների ծրագիր», - ընդգծել է նա։

"Israel has achieved its goals." Blinken
U.S. Secretary of State Anthony Blinken said that despite the steps Israel must take to improve the humanitarian situation in Gaza, "the best way to fully meet the needs of the people" between that country and Hamas is to "end the war," Blinken noted is that "Hamas must stop the war."
After the meeting with NATO Secretary General Mark Rutte in Brussels, the diplomat said in a conversation with journalists. "Israel has achieved its goals," he said, adding that the Middle Eastern country has the right to ensure that the attacks carried out by Hamas on October 7, 2023, are not repeated, and called on both sides, especially Hamas, to stop hostilities: operations, release, and exchange of prisoners.
In addition, Blinken said that it is necessary to create conditions for Israel to leave the Gaza Strip without the return of Hamas.