Իսրայելին տրված ԱՄՆ վերջնաժամկետը լրացել է
Միացյալ Նահանգները երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Իսրայելը ներկայումս չի խոչընդոտում Գազայի հատվածին մարդասիրական օգնություն տրամադրելուն․ հայտնում է Reuters-ը։ Ըստ այդմ, չի խախտում օրենսդրությունը և հնարավոր է խուսափել ԱՄՆ ռազմական օգնության սահմանափակումներից:
Իսրայելը հայտարարել է, որ կատարել է Վաշինգտոնի առաջ քաշած 16 պահանջների մեծ մասը, սակայն որոշ կետեր դեռ քննարկվում են:
Մինչդեռ միջազգային կազմակերպությունները, սակայն, հայտարարել են, որ Իսրայելն ամբողջությամբ չի կարողացել իրականացնել դրանցից ոչ մեկը:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հոկտեմբերի 13-ին նամակ էին հղել իսրայելցի գործընկերներին՝ ներկայացնելով կոնկրետ քայլերի ցանկը, որոնք Իսրայելը պետք է ձեռնարկեր 30 օրվա ընթացքում Գազայում վատթարացող իրավիճակի կարգավորման համար․ «Այդ պահանջի չկատարումը կարող է հնարավոր հետևանքներ ունենալ Իսրայելին ԱՄՆ-ի ռազմական օգնության համար»,– ասված էր նամակում:

The US deadline for Israel has passed
Reuters reports that the United States announced on Tuesday that Israel is not currently blocking the provision of humanitarian aid to the Gaza Strip. Accordingly, this does not violate the law and may avoid restrictions on US military aid.
Israel has said it has met most of Washington's 16 demands, but some points are still being discussed.
Meanwhile, international organizations have stated that Israel has not been able to implement any of them entirely.
To remind, US Secretary of State Anthony Blinken and Defense Minister Lloyd Austin sent a letter to their Israeli partners on October 13, presenting a list of specific steps that Israel should take within 30 days to resolve the worsening situation in Gaza, "Failure to fulfill this requirement may have possible consequences for Israel. for US military aid," the letter said.