Մոսկվան հուսով է, որ Անկարան զերծ կմնա Սիրիայում նոր ռազմական գործողություններից
Մոսկվան անընդունելի է համարում Անկարայի կողմից Սիրիայում նոր ռազմական գործողություններ իրականացնելու հնարավորությունը և հույս ունի, որ Թուրքիան զերծ կմնա այդ քայլերից․ այս մասին հայտարարել է Սիրիայի հարցով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտևը։
«Ռուսաստանի դիրքորոշումը Սիրիայի տարածքում Թուրքիայի հնարավոր նոր գործողությունների վերաբերյալ բացասական է, ինչի մասին բազմիցս հայտարարել ենք։
Հուսով ենք՝ թուրքական կողմը զերծ կմնա այդ քայլերից, քանի որ դրանք կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ հենց Սիրիայում», - ասել է Լավրենտևը։
ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը պնդում է, որ Թուրքիայի ռազմական գործողությունները ոչ թե կլուծեն իրավիճակը, այլ կխորացնեն այն. «Դրանք ապակայունացնող ազդեցություն կունենան լիբանանա-իսրայելական սահմանին և Գազայի հատվածում չլուծված ճգնաժամի պայմաններում։ Դրանից կարող են օգտվել նաև Սիրիայում Իդլիբի դեէսկալացիայի գոտում գործող այլ կառույցներ»։

Москва считает неприемлемой возможность новых военных операций Анкары в Сирии и надеется, что Турция воздержится от таких шагов. Об этом сообщил специальный представитель президента России по Сирии Александр Лаврентьев.
"Позиция России относительно возможных новых действий Турции в Сирии негативная, о чем мы неоднократно заявляли.
Надеемся, что турецкая сторона воздержится от этих шагов, поскольку они могут иметь негативные последствия в самой Сирии", - сказал Лаврентьев.
Спецпредставитель президента России утверждает, что военные действия Турции не решат ситуацию, а усугубят ее. «Они окажут дестабилизирующее воздействие на ливано-израильскую границу и неразрешенный кризис в секторе Газа. От этого могут выиграть и другие структуры, действующие в зоне деэскалации Идлиба в Сирии».