Շոլցը կառավարության վստահության հարցը դեկտեմբերին կդնի քվեարկության
Գերմանիայի Բունդեսթագի արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան 2025 թվականի փետրվարի 23-ին։ Նոյեմբերի 12-ին Բունդեսթագում Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեա-սոցիալական միություն ընդդիմադիր դաշինքի և իշխող Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության խմբակցությունների ղեկավարները համաձայնեցրել են օրը․ հայտնում է DPA գործակալությունը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Նշվում է, որ ամսաթիվը համաձայնեցվել է նաև «Միություն 90/ «Կանաչներ» կուսակցության հետ, որը որոշում է կայացրել չլքել ներկայիս կառավարական կոալիցիան կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կողմից ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդների պաշտոնանկությունից և դրան հաջորդած Ազատ դեմոկրատական կուսակցության գծով նրա համախոհների՝ պաշտոններից կամավոր հրաժարականներից հետո:
Սպասվում է, որ Շոլցը հասարակական ճնշման ֆոնին Բունդեսթագում քվեարկության կդնի իր կառավարությանը վստահության հարցը ոչ թե հունվարի 15-ին, ինչպես նախատեսված էր ի սկզբանե, այլ արդեն դեկտեմբերի 16-ին:
Այս տեղեկատվության պաշտոնական հաստատում դեռ չկա:
Բունդեսթագի արտահերթ ընտրությունների անցկացման օրվա վերաբերյալ վերջնական որոշումը պետք է կայացնի Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:

Scholz will put the question of confidence in the government to the vote in December
The extraordinary elections of the German Bundestag will take place on February 23, 2025. On November 12 in the Bundestag, the leaders of the Christian-Democratic Union/Christian-Social Union opposition alliance and the ruling Social-Democratic Party factions agreed on the day: DPA agency reports citing its sources.
The date is also said to have been agreed upon with the Union 90/Greens party, which has decided not to leave the current government coalition following Chancellor Olaf Scholz's dismissal of Finance Minister Christian Lindner and the subsequent voluntary resignations of his Free Democratic Party allies.
Under public pressure, Scholz is expected to put the question of confidence in his government to a vote in the Bundestag, not on January 15, as originally planned, but already on December 16.
There has yet to be an official confirmation of this information.
The German President Frank-Walter Steinmeier will decide on the date of the extraordinary Bundestag elections.