Թրամփն ընտրել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականին
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական է ընտրել հանրապետական Մայք Ուոլցին, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Ազգային գվարդիայի պաշտոնաթող գնդապետ և նախկին «կանաչ բերետ» Ուոլցը հայտնի է որպես Չինաստանի ակտիվ քննադատ, որը հետևողականորեն աջակցում է Թրամփին: Նա բազմիցս հայտարարել է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում հնարավոր հակամարտությանը ԱՄՆ-ի պատրաստակամության կարևորության մասին:
Այս պաշտոնը չի պահանջում Սենատի հաստատում, ուստի Ուոլցը ուղղակիորեն պատասխանատու Է Թրամփին ազգային անվտանգության հարցերով տեղեկացնելու և պետական գործակալությունների միջև գործողությունները համակարգելու համար: Հայտնի որպես 2021 թվականին Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերման քննադատ՝ Ուոլցը դրական է գնահատում Թրամփի մոտեցումը արտաքին քաղաքականության նկատմամբ՝ նրան համարելով «կործանիչ», որը կարող է փոխել Պենտագոնում հաստատված սովորությունները:
Ուոլցի քաղաքական կարիերան ներառում է պաշտպանության նախարարներ Դոնալդ Ռամսֆելդի և Ռոբերտ Գեյթսի հետ աշխատելու փորձը, իսկ 2018 թվականից նա Կոնգրեսի անդամ է: Նա ղեկավարում է Ներկայացուցիչների պալատի ռազմական լոգիստիկայի հարցերով ենթահանձնաժողովը և հետախուզական հանձնաժողովի անդամ է, ինչպես նաև հանրապետական խմբի անդամ է, որը զբաղվում է Չինաստանի հետ կապված հարցերով:
Ուոլցը համոզված է, որ ԱՄՆ-ն պետք է ամրապնդի իր մարտական պատրաստվածությունը խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։

Новоизбранный президент США Дональд Трамп выбрал республиканца Майка Уолца своим советником по национальной безопасности, пишет Reuters со ссылкой на свои источники.
Уолц, полковник Национальной гвардии в отставке и бывший «зеленый берет», известен как откровенный критик Китая, который последовательно поддерживает Трампа. Он неоднократно заявлял о важности готовности США к возможному конфликту в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Эта должность не требует утверждения Сенатом, поэтому Уолц несет прямую ответственность за информирование Трампа по вопросам национальной безопасности и координацию действий между госорганами. Известный как критик вывода войск из Афганистана в 2021 году, Уолц положительно оценивает подход Трампа к внешней политике, называя его «разрушителем», который может изменить устоявшиеся привычки в Пентагоне.
Политическая карьера Уолца включает опыт работы с министрами обороны Дональдом Рамсфелдом и Робертом Гейтсом, а по состоянию на 2018 год он является членом Конгресса. Он возглавляет подкомитет Палаты представителей по военной логистике и входит в комитет по разведке, а также является членом Республиканской фракции по Китаю.