Թրամփն ընտրել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականին
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական է ընտրել հանրապետական Մայք Ուոլցին, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Ազգային գվարդիայի պաշտոնաթող գնդապետ և նախկին «կանաչ բերետ» Ուոլցը հայտնի է որպես Չինաստանի ակտիվ քննադատ, որը հետևողականորեն աջակցում է Թրամփին: Նա բազմիցս հայտարարել է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում հնարավոր հակամարտությանը ԱՄՆ-ի պատրաստակամության կարևորության մասին:
Այս պաշտոնը չի պահանջում Սենատի հաստատում, ուստի Ուոլցը ուղղակիորեն պատասխանատու Է Թրամփին ազգային անվտանգության հարցերով տեղեկացնելու և պետական գործակալությունների միջև գործողությունները համակարգելու համար: Հայտնի որպես 2021 թվականին Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերման քննադատ՝ Ուոլցը դրական է գնահատում Թրամփի մոտեցումը արտաքին քաղաքականության նկատմամբ՝ նրան համարելով «կործանիչ», որը կարող է փոխել Պենտագոնում հաստատված սովորությունները:
Ուոլցի քաղաքական կարիերան ներառում է պաշտպանության նախարարներ Դոնալդ Ռամսֆելդի և Ռոբերտ Գեյթսի հետ աշխատելու փորձը, իսկ 2018 թվականից նա Կոնգրեսի անդամ է: Նա ղեկավարում է Ներկայացուցիչների պալատի ռազմական լոգիստիկայի հարցերով ենթահանձնաժողովը և հետախուզական հանձնաժողովի անդամ է, ինչպես նաև հանրապետական խմբի անդամ է, որը զբաղվում է Չինաստանի հետ կապված հարցերով:
Ուոլցը համոզված է, որ ԱՄՆ-ն պետք է ամրապնդի իր մարտական պատրաստվածությունը խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։

Waltz, a retired National Guard colonel and former Green Beret, is known as an outspoken critic of China, which has consistently supported Trump. He has repeatedly stated the importance of US readiness for a possible conflict in the Asia-Pacific region.
The position does not require Senate confirmation, so Waltz is directly responsible for briefing Trump on national security matters and coordinating actions between government agencies. Known as a critic of withdrawing troops from Afghanistan in 2021, Waltz is optimistic about Trump's approach to foreign policy, calling him a "destroyer" who can change established habits in the Pentagon.
Waltz's political career includes experience working with Defense Secretaries Donald Rumsfeld and Robert Gates. As of 2018, he is a member of Congress. He chairs the House Military Logistics Subcommittee, sits on the Intelligence Committee, and is a member of the Republican Caucus on China.