Զելենսկին «Հաղթանակի պլանում» երկու առաջարկ պատրաստել է հատուկ Թրամփի համար. FT
Ուկրաինայի իշխանությունները մշակել են «հաղթանակի պլան»՝ հաշվի առնելով այն, որ ԱՄՆ-ի հաջորդ նախագահ է դառնալու հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Այդ մասին հայտնել Է Financial Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Ծրագիրը մշակվել է՝ փորձելով իրենց կողմ թեքել Թրամփին, որը հանդես է գալիս Ուկրաինայի ֆինանսավորման դադարեցման և ռուս-ուկրաինական պատերազմի արագ ավարտի օգտին։
«Հաղթանակի պլանում» երկու առաջարկ պատրաստել են հատուկ Թրամփի համար։ Առաջինը պատերազմի ավարտից հետո Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի որոշ մասի փոխարինումն է ուկրաինացիներով։ Երկրորդը՝ Ուկրաինան արևմտյան գործընկերների հետ կկիսվի կարևորագույն բնական ռեսուրսներով։ Վերջին առաջարկն, ըստ FT-ի, մշակել է հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը. Գրեհեմի գրասենյակը դա չի մեկնաբանել:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշված երկու առաջարկները ներկայացրել է սեպտեմբերին՝ Նյու Յորքում Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպման մասին տեղյակ FT-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Թրամփին հետաքրքրել են այդ առաջարկները:
Ինչպես նշում է FT-ն, ուկրաինական բիզնեսի ներկայացուցիչները նաև իշխանություններին առաջարկում են Թրամփին «ներդրումային ընտրության» լիազորություններ տալ, որպեսզի նա որոշի, թե ով կարող է երկրում բիզնես վարել: Աղբյուրներից մեկն ասել է, որ այս առաջարկը կոչվում է «ABC - anybody but China» («Ցանկացածը, բացի Չինաստանից»): Ըստ զրուցակցի՝ առաջարկը ենթադրում է, որ ուկրաինական արդյունաբերության այն ճյուղերը, որոնք կախված են չինական տեխնոլոգիաներից ու նյութերից, ինչպիսին, օրինակ, հեռահաղորդակցությունը, կանցնեն ամերիկյան տեխնոլոգիաների։ Առաջարկն իր նախնական փուլում է, սակայն որոշ գործարարներ կարծում են, որ այն կարող է հետաքրքրել Թրամփին:
Առաջարկվում է նաև փոխարինել ԱՄՆ-ում Ուկրաինայի դեսպանին, որը ջերմ հարաբերություններ ուներ դեմոկրատների հետ։ Հաղորդվում է, որ այս պաշտոնին առաջադրվել է նախկին արտգործնախարար Կուլեբայի թեկնածությունը, սակայն Դմիտրին այն մերժել է։

Zelensky has prepared two proposals for Trump in the "Victory Plan." FT
According to its sources, the Financial Times reported that Ukraine's authorities have developed a "victory plan," considering that Republican Donald Trump will become the next president of the United States.
The program was developed in an attempt to sway Trump, who is in favor of ending funding to Ukraine and a quick end to the Russian-Ukrainian war.
The " Victory Plan " has prepared two proposals, especially for Trump." The first is replacing part of the American troops in Europe with Ukrainians after the end of the war. Second, Ukraine will share critical natural resources with Western partners. According to FT, Republican Senator Lindsey Graham developed the latest proposal. Graham's office had no comment.
Ukraine's President Volodymyr Zelensky presented the two proposals in September during a meeting with Donald Trump in New York. An FT source familiar with the meeting said that Trump was interested in the proposals.
As the FT notes, Ukrainian business representatives also suggest that the authorities give Trump "investment selection" powers to decide who can do business in the country. One of the sources said that this proposal is called "ABC - anybody but China." According to the interlocutor, the proposal implies that those branches of Ukrainian industry that depend on Chinese technologies and materials, such as telecommunications, will switch to American technologies. The proposal is in its early stages, but some businessmen believe it could interest Trump.
It is also proposed to replace the ambassador of Ukraine to the USA, who had warm relations with the democrats. It is reported that former foreign minister Kuleba was nominated for this position, but Dmitry rejected it.