Բաքվում մեկնարկել է COP29-ի բացման արարողությունը
Ադրբեջանում մեկնարկել է COP29-ի բացման արարողությունը։ Հյուրերին դիմավորում են Իլհամ Ալիևն ու ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Գուտերեշը։
Համաժողովին մասնակցելու համար Բաքու են ժամանել Կիպրոսի նախագահը, Լեհաստանի նախագահը, Իսպանիայի կառավարության ղեկավարը, Դանիայի վարչապետը, Հունգարիայի վարչապետը, Պակիստանի վարչապետը, Եգիպտոսի վարչապետը, Միացյալ Թագավորության վարչապետը, Թուրքիայի նախագահը, Իրանի փոխնախագահը, Վրաստանի վարչապետը, Բելառուսի նախագահը և այլ պաշտոնյաներ։
Հիշեցնենք COP29-ի մասնակցության հրավեր է ստացել նաև Հայաստանը, սակայն ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտնել է, թե Հայաստանը դեռ որոշում չունի՝ կմասնակցի Բաքվում մեկնարկելիք COP29 համաժողովին, թե ոչ։

The opening ceremony of COP29 has started in Baku
The opening ceremony of COP29 has started in Azerbaijan. Ilham Aliyev and UN Secretary-General Guterres are welcoming the guests.
The Presidents of Cyprus, Poland, Spain, Denmark, Hungary, Pakistan, Egypt, the United Kingdom, Turkey, the Vice President of Iran, Georgia, and Belarus, and other officials arrived in Baku to participate in the conference.
Armenia has also received an invitation to participate in COP29. Still, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan said that Armenia has not yet decided whether to attend the conference, which will start in Baku.