Բաքվում մեկնարկում է СОР29-ը
Այսօր Բաքվում մեկնարկում է Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի 29-րդ համաժողովը՝ COP29-ը։
Միջոցառումների ընթացքում համաշխարհային առաջնորդները հավաքվում են՝ քննարկելու կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի լավագույն լուծումները: Ներկայումս Կոնվենցիան ունի 198 կողմ՝ 197 երկիր և Եվրամիությունը:
Նախատեսվում է, որ մինչև նոյեմբերի 24-ը շարունակվող COP29-ի առաջնորդների գագաթնաժողովին կմասնակցեն ավելի քան 100 պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ, փոխնախագահներ։ Բաքու է մեկնել նաև Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։

СОР29 starts in Baku
The 29th conference of the United Nations Framework Convention on Climate Change, COP29, is starting today in Baku.
The events bring together world leaders to discuss the best solutions to combat climate change. One hundred ninety-eight parties, including 197 countries and the European Union, are currently parties to the Convention.
More than 100 heads of state and governments and vice presidents are planned to participate in the COP29 leaders' summit, which will continue until November 24. Charles Michel, President of the European Union Council, also left for Baku.