Պուտին-Թրամփ հեռախոսազրույցի մասին Ուկրաինայի ԱԳՆ-ում տեղյակ չեն եղել. Reuters
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունում հայտարարել են, որ տեղեկությունները, թե Կիևը նախապես տեղեկացվել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի մասին, կեղծ են: Այս մասին գրում Է Reuters-ը։
«Ուկրաինան չէր կարող հավանություն տալ կամ դեմ հանդես գալ զանգին», - Reuters գործակալությանը հայտնել են Ուկրաինայի ԱԳՆ-ից։
Reuters-ը զրույցի այլ մանրամասներ չի հաղորդել՝ նշելով միայն, որ Թրամփը «Պուտինին խորհուրդ է տվել չսրել պատերազմը Ուկրաինայում»։
Թրամփի աշխատակազմից այս տեղեկությունը չեն հաստատել, բայց չեն էլ հերքել՝ հայտարարելով, որ «չեն մեկնաբանում նախագահ Թրամփի և համաշխարհային այլ առաջնորդների միջև մասնավոր զրույցները»:

В МИД Украины не было известно о телефонном разговоре Путина и Трампа. Reuters
В МИД Украины заявили, что информация о том, что Киев был заранее проинформирован о телефонном разговоре новоизбранного президента США Дональда Трампа и президента России Владимира Путина, является ложной. Об этом пишет Reuters.
«Украина не могла ни одобрить, ни возразить против этого звонка», — сообщили Reuters в МИД Украины.
Других подробностей разговора агентство Reuters не сообщило, заявив лишь, что Трамп "посоветовал Путину не эскалировать войну на Украине".
В офисе Трампа эту информацию не подтвердили, но и не опровергли, заявив, что "не комментируют частные разговоры президента Трампа с другими мировыми лидерами".