Ըստ Ֆրանսիայի արտգործնախարարի՝ Թրամփի հաղթանակը էլիտաների կուրության հետևանք է
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան Նոել Բարրոն շարունակել է Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի՝ մեծ հնչեղություն ստացած ելույթը, որտեղ նախագահը եվրոպացիներին կոչ էր անում չլինել «խոտակեր», որոնց կուլ են տալիս «մսակերները»։ Բարրոն վերլուծական է գրել «Le Parisien»-ում, որտեղ ներկայացրել է իր տեսակետը հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հաջողության վերաբերյալ:
Ֆրանսիայի արտգործնախարարը գտնում է, որ Թրամփի հաղթանակը շատ հեշտ է համարել «պոպուլիզմի» հաղթանակ։ Ըստ նրա՝ հաղթանակը «աշխարհի ցնցումների նկատմամբ էլիտաների տասնամյակների կուրության, դրանց ժխտման արդյունքն է, որը հարուցել է միջին և բանվոր դասակարգերի օրինական կատաղությունը»։
Ժան-Նոել Բարրոն մասնավորապես մատնանշում է «դեմոկրատների ձախողումը» և նրանց «նոր հորիզոն առաջարկելու, այս զայրույթին արձագանքելու անկարողությունը»։
Խոսելով Թրամփի վարչակազմում Իլոն Մասկի դերի մասին՝ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ նա «ամերիկյան ժողովրդավարության հետ չի անի այն, ինչ արել է Twitter-ի հետ»:
«Ժողովրդավարությունը փխրուն գանձ է», - հավելել է նախարարը:
Բարրոն նաև կոչ է արել չկրկնել «դեմոկրատների ճակատագիրը» և վերադառնալ «ժողովրդավարության ակունքներին», որը ենթադրում է «իշխանություն և պատասխանատվություն քաղաքացիների համար»:

According to the French Foreign Minister, Trump's victory is the result of elites' blindness
French Foreign Minister Jean-Noel Barro continued French President Macron's highly publicized speech, in which the president urged Europeans not to be "herbivores" who are devoured by "carnivores." Barrot wrote an analysis in Le Parisien, presenting his view on Republican candidate Donald Trump's success.
The French Foreign Minister believes that Trump's victory is too easy to consider the triumph of "populism." He says the victory results from "decades of elites' blindness to world upheavals, their denial, which has provoked the legitimate fury of the middle and working classes."
Jean-Noël Barrot points explicitly to the Democrats' "failure to offer a new horizon, to respond to this anger."
Speaking about Elon Musk's role in the Trump administration, the French foreign minister expressed hope that he "will not do to American democracy what he did to Twitter."
"Democracy is a fragile treasure," the minister added.
Barro also called for not repeating "democracy's fate" and for returning to "the roots of democracy," which implies "power and responsibility for citizens."