ԵՄ-ն պատրաստում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 15-րդ փաթեթը. Բորել
Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հաստատել է, որ ԵՄ-ն պատրաստում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 15-րդ փաթեթը:
«Մենք պետք է խստացնենք նաև սահմանափակումները շրջանցելու դեմ միջոցառումները, պետք է մեկուսացնենք Ռուսաստանի արդյունաբերական հնարավորությունները, զրկենք նրան այն բաղադրիչներից, որոնք նա ստանում է աշխարհի մյուս երկրներից»,- հայտարարել է Բորելը Կիև իր այցի ժամանակ:
Նա նշել է, որ հանդես է գալիս ԵՄ-ի կողմից Ուկրաինային ռազմական աջակցության ավելացման, ինչպես նաև Ռուսաստանի տարածքում ռազմական օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու թույլտվության օգտին: Բորելի խոսքով՝ եվրոպական երկրները պետք է շարունակեն դիվանագիտական և պաշտպանական աջակցությունն Ուկրաինային:

ЕС готовит 15-й пакет санкций против России. Боррель
Глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель подтвердил, что ЕС готовит 15-й пакет санкций против России.
"Мы также должны ужесточить меры против обхода ограничений, мы должны изолировать промышленные возможности России, лишить ее комплектующих, которые она получает из других стран мира", - заявил Боррель во время визита в Киев.
Он отметил, что выступает за увеличение военной поддержки Украины со стороны ЕС, а также за разрешение наносить удары по военным объектам на территории России. По мнению Борреля, европейские страны должны продолжать дипломатическую и оборонную поддержку Украины.