Գերմանիայում ընդդիմությունը կառավարությունից նոր ընտրություններ է սպասում
Գերմանիայի խոշորագույն ընդդիմադիր կուսակցության՝ ՔԴՄ ղեկավար Ֆրիդրիխ Մերցը կոչ է արել կանցլեր Օլաֆ Շոլցին հաջորդ չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 13-ին, Բունդեսթագում կառավարությանը վստահության քվեի հարցով քվեարկություն անցկացնել:
Մերցի խոսքով՝ մարդիկ սպասում են, որ իշխանությունները արագ նոր ընտրություններ կանցկացնեն։ Նման հայտարարությամբ նա հանդես է եկել Գերմանիայի խորհրդարանում։ Ընդդիմության առաջնորդը կարծում է, որ Շոլցը, ընդհակառակն, ցանկանում է ձգձգել կառավարությանը վստահության քվեարկությունը, քանի որ այն կարող է գործարկել Բունդեսթագի արտահերթ ընտրությունների ընթացակարգը:
Ինքը՝ Օլաֆ Շոլցը, այսօր չի մասնակցել նիստին. նա մեկնել է ԵՄ գագաթնաժողովին, որը տեղի է ունենում Բուդապեշտում: Ավելի վաղ կանցլերը պաշտոնանկ էր արել ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդներին՝ Ազատ դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդին, որը իշխող կոալիցիայի մաս էր կազմում, և հայտարարել էր, որ պատրաստվում է 2025 թվականի հունվարին քվեարկություն նախաձեռնել կառավարությանը վստահության հարցով:

In Germany, the opposition is waiting for new elections from the government
Friedrich Merz, the head of Germany's largest opposition party, CDU, called on Chancellor Olaf Scholz to hold a vote of confidence in the government next Wednesday, November 13, in the Bundestag.
According to Merz, people are waiting for the authorities to hold new elections quickly. He made such a statement in the German parliament. The opposition leader believes that Scholz, on the contrary, wants to delay the vote of confidence in the government because it could trigger the procedure of early elections of the Bundestag.
Olaf Scholz did not participate in today's session. He is off to the EU summit in Budapest. Earlier, the chancellor sacked Finance Minister Christian Lindner, leader of the Free Democratic Party, which is part of the ruling coalition and announced plans to launch a confidence vote in the government in January 2025.