Իտալիայի խորհրդարանականների կոչը COP29-ին ընդառաջ
Իտալիայի 38 խորհրդարանականներ Բաքվում անցկացվելիք՝ COP29-ի նախօրեին կոչ են տարածել հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու վերաբերյալ, տեղեկացնում է Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
«Հաշվի առնելով, որ նոյեմբերի 11-22-ն Ադրբեջանը հյուրընկալու է COP29-ը՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության կլիմայի փոփոխության համաժողովը, նկատի ունենալով, որ Իտալիան Բաքվի հետ ունի շատ լավ առևտրային և քաղաքական հարաբերություններ, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցություն էներգետիկ ոլորտում, ինչն Իտալիան դասում է Ադրբեջանի առաջնային եվրոպական գործընկերների շարքում, հաշվի առնելով, որ Իտալիայի շահերից է բխում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատումը, ուստի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության բարձրացմանը նպաստող բոլոր գործողությունների և վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման խրախուսումը, արձանագրելով, որ վերջին հակամարտություններից հետո տարբեր պատճառաբանություններով Բաքվում դեռևս պահվում են 23 հայ ռազմագերիներ և այլ պահվող անձինք, որոնց ընտանիքները երկար ժամանակ է, ինչ սպասում են նրանց տուն վերադարձին, հաշվի առնելով, որ նրանց ազատ արձակումը դրական ազդակ կլինի երկու երկրների միջև հարաբերությունների համար և հետագայում ևս լրացուցիչ դրական ազդեցություն կունենա ողջ տարածաշրջանի և հենց COP29-ի վրա, Իտալիայի Հանրապետության ներքոստորագրյալ պատգամավորներն ու սենատորները կոչ են անում կառավարությանը.
ադրբեջանցի գործընկերոջը հորդորել, որպեսզի COP29-ը միջոցառման շրջանակում, որպես բարի կամքի դրսևորում և ի նշան Իտալիայի հետ բարեկամության, ազատ արձակի բոլոր հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց՝ ապահովելով անհրաժեշտության դեպքում նաև սեփական միջոցներով նրանց տուն վերադարձը, Հայաստանին և Ադրբեջանին փոխանցում ենք Իտալիայի հանձնառությունը՝ նպաստել տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատմանը»,- ասված է կոչում։

Call of Italian parliamentarians ahead of COP29
On the eve of the COP29 to be held in Baku, 38 Italian parliamentarians have issued a call for the release of Armenian prisoners of war, the Armenian Embassy in Italy informs.
"Given that Azerbaijan will host COP29, the United Nations Climate Change Conference, on November 11-22, bearing in mind that Italy has excellent trade and political relations with Baku, as well as practical cooperation in the energy sector, which Italy ranks is among the primary European partners of Azerbaijan, taking into account that it is in the interests of Italy to establish stability and peace in the South Caucasus region, therefore also encouraging all actions contributing to the increase of confidence between Armenia and Azerbaijan and the signing of the final peace agreement, noting that after the recent conflicts, for various reasons in Baku 23 Armenian prisoners of war and other detainees are still being held, whose families have been waiting for their return home for a long time, considering that their release will be a positive impulse for the relations between the two countries and will further have an additional positive impact on the entire region and itself. On COP29, the undersigned deputies and senators of the Italian Republic call on the government.
To urge the Azerbaijani partner to release all Armenian prisoners of war and other detained persons within the framework of the event as a manifestation of goodwill and as a sign of friendship with Italy. Contribute to establishing final peace in the region," the title reads.