Պենտագոնը զենք վերանորոգող մասնագետներին թույլ է տվել մեկնել Ուկրաինա
Ամերիկացի պաշտոնյան, որը ցանկացել է անանուն մնալ, լրատվամիջոցին հայտնել է, որ մասնագետները չեն մասնակցելու մարտական ​​գործողություններին:
«Ուկրաինայում նման մասնագետների առկայությունը, որոնք առաջնագծից հեռու կիրականացնեն տեխնիկական սպասարկում, զենքի վնասման դեպքում կօգնեն սարքավորումներն արագ վերանորոգել»,- հավելել է գործակալության զրուցակիցը:
CNN-ը հունիսին հայտնել էր, որ Վաշինգտոնն աշխատում է ամերիկյան ռազմական կապալառուների տեղակայման փաստացի արգելքը չեղարկելու ուղղությամբ:
Ուկրաինական ընկերությունները թույլտվություն չունեն վերանորոգել M777 հաուբիցները՝ համաձայն ԱՄՆ արտահանման օրենքների։ Միևնույն ժամանակ, ամերիկացի մասնագետները չեն կարող մեկնել առաջնագիծ և վերանորոգել սարքավորումները, քանի որ նրանք ենթակա են Սպիտակ տնից տեղաշարժի նույն սահմանափակումներին, ինչ դիվանագետները։

The Pentagon has allowed weapons repair specialists to go to Ukraine
An American official, who wished to remain anonymous, told the media that the specialists will not participate in combat operations.
"The presence of such specialists in Ukraine, who will carry out technical maintenance far from the front line, will help repair the equipment in case of weapon damage quickly," added the agency's interlocutor.
CNN reported in June that Washington was working to lift a de facto ban on the deployment of US military contractors.
Under US export laws, Ukrainian companies are not allowed to repair M777 howitzers. At the same time, American specialists cannot go to the front line to repair equipment because they are subject to the same restrictions on movement from the White House as diplomats.