Թրամփի դեմ հարուցված քրեական գործերը կփակվեն
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը սկսել է քննարկել այն հարցը, թե ինչպես կարելի է փակել Դոնալդ Թրամփի դեմ հարուցված երկու դաշնային քրեական գործերը: Այն հավատարիմ է գործող նախագահներին քրեական մեղադրանքներ չառաջադրելու քաղաքականությանը։
Թրամփին մեղադրանք էր առաջադրվել Վաշինգտոնի դաշնային դատարանում՝ կապված 2020թ․ արդյունքները չեղարկելու փորձի մեջ նրա ենթադրյալ դերի հետ: Ֆլորիդայում մեկ այլ դաշնային գործով նա մեղադրվում է 40 քրեական հանցանքի մեջ, որոնք կապված են նրա կողմից գաղտնի կառավարական փաստաթղթեր պահելու հետ:
Թրամփն արդեն խոստացել է աշխատանքից ազատել Ջեք Սմիթին՝ հատուկ դատախազին, որը վարում է այս երկու գործերը։ Նախագահ դառնալուց հետո Թրամփը կկարողանա վարձել նոր գլխավոր դատախազ, դեպարտամենտի ղեկավար, որը կվերահսկի այդ գործերը և օժտված կլինի դրանք կասեցնելու լիազորություններով:

Criminal cases against Trump will be closed
The US Department of Justice has begun discussing how to close two federal criminal cases against Donald Trump. It adheres to a policy of not bringing criminal charges against sitting presidents.
Trump was indicted in federal court in Washington for his alleged role in an attempt to overturn the 2020 results. In another federal case in Florida, he is charged with 40 felony counts related to his possession of classified government documents.
Trump has promised to fire Jack Smith, the special prosecutor handling these two cases. After becoming president, Trump can hire a new attorney general, a department head who will oversee those cases and have the power to stop them.