Վաշինգտոնը Հայաստանին մղում է ազգային «ինքնասպանության». ՌԴ ԱՀԾ
ԱՄՆ -ն ցանկանում է վերջնականապես Հայաստանին վերակողմնորոշել դեպի զարգացման արևմտամետ կուրս՝ Ուկրաինայում և Մոլդովայում փորձարկված սխեմաներով․ այս մասին ասվում է ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության մամուլի բյուրոն հայտնում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունում նկատելիորեն արագացել են Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության արևմտամետ կառույցների ակտիվության խթանմանն ուղղված միջոցառումների համալիր աշխատանքները․
«Վաշինգտոնում կարևոր են համարում ուժեղացնել ուղղորդող ազդեցությունը հայ քաղաքական էլիտայի վրա՝ նպատակ ունենալով խրախուսել Երևանին, չնայած անխուսափելի դժվարություններին, արագացնել զարգացման արևմտամետ ձևաչափի վերջնական վերակողմնորոշման գործընթացը։
Խնդիր է դրված Հայաստանում հասարակական-քաղաքական գործընթացներին տալ կայուն հակառուսական բնույթ։ Այդ նպատակով Վաշինգտոնը մտադիր է իրականացնել երկարաժամկետ տեղեկատվական-քարոզչական արշավ, որը նախատեսում է նաև Ռուսաստանի, ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի հետ Երևանի համագործակցության հեռանկարների վարկաբեկում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ ՌԴ կառույցի հայտարարության՝ «Վաշինգտոնը համառորեն Հայաստանին մղում է դեպի ազգային «ինքնասպանություն»։

Вашингтон подталкивает Армению к национальному «самоубийству». СВР РФ
США хотят окончательно переориентировать Армению на западный курс развития с помощью схем, опробованных на Украине и Молдавии. Об этом говорится в пресс-релизе Службы внешней разведки России.
Пресс-бюро Службы внешней разведки России сообщает, что в Госдепартаменте США заметно активизировалась комплексная деятельность по мерам, направленным на содействие деятельности прозападных структур гражданского общества в Армении.
"В Вашингтоне считают важным усилить направляющее влияние на армянскую политическую элиту с целью побудить Ереван, несмотря на неизбежные трудности, ускорить процесс окончательной переориентации на западный формат развития.
Задача состоит в том, чтобы придать устойчивый антироссийский характер общественно-политическим процессам в Армении. С этой целью Вашингтон намерен провести долгосрочную информационно-пропагандистскую кампанию, которая также предусматривает дискредитацию перспектив сотрудничества Еревана с Россией, ЕАЭС и ОДКБ", - говорится в сообщении.
Согласно заявлению российской структуры, "Вашингтон настойчиво подталкивает Армению к национальному "самоубийству".