Թրամփի թիմը քննարկում է Ուկրաինայում հակամարտությունն ավարտելու նոր ծրագիրը
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի անցումային վարչակազմում քննարկում են Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության ավարտի նոր սցենարը. գրում է թե The Wall Street Journal-ը։
Ծրագիրը բաղկացած է հետևյալ կետերից. ներկայիս առաջնագիծը սառեցվում է, ողջ երկայնքով հայտարարվում է ապառազմականացված գոտի։ Թե ով է ապահովելու դրա անվտանգությունը, պարզ չէ, բայց թերթի զրուցակիցներից մեկը բացառել է ամերիկյան զորքերի կամ ՄԱԿ-ի կոնտինգենտի և ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող այլ կազմակերպությունների ներգրավումը։
Ուկրաինան կհրաժարվի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ծրագրերից ևս առնվազն 20 տարի։ Դրա համար ԱՄՆ-ն կշարունակի սպառազինություն մատակարարել նրան։
Նման գոտի կա, օրինակ, ԿԺԴՀ-ի և Հարավային Կորեայի միջև։ Այն կա նաև Կիպրոսում, որտեղ կոչվում է «կանաչ գիծ» և բաժանում է կղզու թուրքական և հունական մասերը:
Ընտրված փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պատմել է, որ Թրամփը կդիմի ռուսաստանցիներին, ուկրաինացիներին, եվրոպացիներին և նրանց կասի՝ «Դուք պետք է որոշեք՝ ինչպիսին կլինի խաղաղ կարգավորումը»։ Վենսի խոսքով՝ այդ գործարքը ենթադրելու է, որ Ռուսաստանը կպահպանի նախկին ուկրաինական տարածքները, ներկայիս ճակատային գծի երկայնքով ապառազմականացված գոտի կստեղծեն, իսկ ուկրաինական զորքերը կուժեղացվեն կրկնակի հակամարտության դեպքում:

Trump's team is discussing a new plan to end the conflict in Ukraine
The Wall Street Journal reports that the transition administration of newly elected US President Donald Trump is discussing a new scenario for the end of the Russia-Ukraine conflict.
The plan consists of the following points: the current front line is frozen, and a demilitarized zone is declared along its entire length. It is not clear who will ensure its security, but one of the newspaper's interviewees ruled out the involvement of American troops, the UN contingent, and other US-funded organizations.
Ukraine will abandon its plans to join NATO for at least another 20 years. For this, the USA will continue to supply him with weapons.
Such a zone exists, for example, between the DPRK and South Korea. It also exists in Cyprus, where it is called the "green line" and separates the Turkish and Greek parts of the island.
Vice President-elect JD Vance said that Trump will turn to the Russians, Ukrainians, and Europeans and tell them: "You have to decide what the peace settlement will look like." According to Vance, the deal would assume that Russia would retain former Ukrainian territories, create a demilitarized zone along the current front line, and strengthen Ukrainian troops in the event of a second conflict.