Թրամփի թիմը քննարկում է Ուկրաինայում հակամարտությունն ավարտելու նոր ծրագիրը
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի անցումային վարչակազմում քննարկում են Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության ավարտի նոր սցենարը. գրում է թե The Wall Street Journal-ը։
Ծրագիրը բաղկացած է հետևյալ կետերից. ներկայիս առաջնագիծը սառեցվում է, ողջ երկայնքով հայտարարվում է ապառազմականացված գոտի։ Թե ով է ապահովելու դրա անվտանգությունը, պարզ չէ, բայց թերթի զրուցակիցներից մեկը բացառել է ամերիկյան զորքերի կամ ՄԱԿ-ի կոնտինգենտի և ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող այլ կազմակերպությունների ներգրավումը։
Ուկրաինան կհրաժարվի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ծրագրերից ևս առնվազն 20 տարի։ Դրա համար ԱՄՆ-ն կշարունակի սպառազինություն մատակարարել նրան։
Նման գոտի կա, օրինակ, ԿԺԴՀ-ի և Հարավային Կորեայի միջև։ Այն կա նաև Կիպրոսում, որտեղ կոչվում է «կանաչ գիծ» և բաժանում է կղզու թուրքական և հունական մասերը:
Ընտրված փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պատմել է, որ Թրամփը կդիմի ռուսաստանցիներին, ուկրաինացիներին, եվրոպացիներին և նրանց կասի՝ «Դուք պետք է որոշեք՝ ինչպիսին կլինի խաղաղ կարգավորումը»։ Վենսի խոսքով՝ այդ գործարքը ենթադրելու է, որ Ռուսաստանը կպահպանի նախկին ուկրաինական տարածքները, ներկայիս ճակատային գծի երկայնքով ապառազմականացված գոտի կստեղծեն, իսկ ուկրաինական զորքերը կուժեղացվեն կրկնակի հակամարտության դեպքում:

Новый сценарий завершения российско-украинского конфликта обсуждается в переходной администрации новоизбранного президента США Дональда Трампа, пишет The Wall Street Journal.
Программа состоит из следующих пунктов: нынешняя линия фронта замораживается, на всем протяжении объявляется демилитаризованная зона. Пока неясно, кто будет обеспечивать ее безопасность, но один из собеседников газеты исключил участие американских войск или контингента ООН и других финансируемых США организаций.
Украина откажется от планов вступления в НАТО еще как минимум на 20 лет. Для этого США и дальше будут снабжать ее оружием.
Такая зона есть, например, между КНДР и Южной Кореей. Она существует и на Кипре, где называется «зеленой линией» и разделяет турецкую и греческую части острова.
Избранный вице-президент Джей Ди Вэнс заявил, что Трамп обратится к россиянам, украинцам и европейцам и скажет им: «Вы должны решить, как будет выглядеть мирное урегулирование». По словам Вэнса, сделка предполагает, что Россия сохранит за собой бывшие украинские территории, создаст демилитаризованную зону вдоль нынешней линии фронта и украинские войска усилятся в случае повторного конфликта.