Եվրախորհրդարանականները պահանջում են միջազգային անկախ հետաքննություն Վրաստանում
Եվրոպայի երկրների խորհրդարանների արտաքին հանձնաժողովի նախագահները, պատգամավորներն ու խորհրդարանականները համատեղ հայտարարություն են տարածել Վրաստանի վերաբերյալ․ հաղորդում է «Ինտերպրեսնյուսը»: Հայտարարության մեջ ստորագրողներն ափսոսանք են հայտնում «վերջին շրջանում ժողովրդավարությունից Վրաստանի հետընթացի կապակցությամբ»:
Փաստաթղթում խոսքը վերաբերում է Վրաստանում հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին․ մտահոգություն է հայտնվել, որ ընտրություններն անցել են «աննախադեպ թվով միջադեպերի և համակարգված խախտումների պայմաններում»: Ընդգծվում է անկախ միջազգային հետաքննության անհրաժեշտությունը․
«Մեր տրամադրության տակ գտնվող մեղադրանքներն այնքան լուրջ են, որ միայն միջազգային անկախ հետաքննությունը կարող է հետաքննել արձանագրված բոլոր խախտումները:
Պետք է ետ կանչվի օրենսդրությունը, որը խաթարում է քաղաքացիների և կազմակերպությունների հիմնարար ազատությունները և հակասում է այն սկզբունքներին, որոնց վրա հիմնված է Եվրամիությունը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Ստորագրողները կոչ են անում Եվրամիությանը պատժամիջոցներ սահմանել վրացի պաշտոնյաների, այդ թվում Բիձինա Իվանիշվիլիի դեմ, «ովքեր պատասխանատվություն են կրում ընտրական գործընթացի խախտումների համար»:

MEPs demand an independent international investigation in Georgia
" Interpressnews " reports that the presidents of the foreign commissions of the parliaments of European countries, deputies, and parliamentarians issued a joint statement on Georgia. In the statement, the signatories express regret "regarding Georgia's recent retreat from democracy."
The document refers to the parliamentary elections held in Georgia on October 26; there is concern that the elections took place "under conditions of an unprecedented number of incidents and systematic violations." The need for an independent international investigation is emphasized.
"The allegations at our disposal are so severe that only an international independent investigation can investigate all reported violations.
The statement said that legislation that undermines the fundamental freedoms of citizens and organizations and contradicts the principles on which the European Union is based must be withdrawn.
The signatories call on the European Union to impose sanctions against Georgian officials, including Bidzina Ivanishvili, "who are responsible for violations of the electoral process."