Հանրապետականները հաղթում են նաև Սենատի ընտրություններում
ԱՄՆ-ում Հանրապետական կուսակցությունը նոյեմբերի 5-ին կայացած ընտրություններում վերադարձրել է վերահսկողությունը Սենատի նկատմամբ՝ ստանալով առնվազն 51 տեղ․ հաղորդում Է Associated Press-ը:
Սենատորների մեկ երրորդը վերընտրվել է: Վերջին տվյալներով՝ հանրապետականները զբաղեցրել են դեմոկրատների տեղերը՝ հաղթելով Արևմտյան Վիրջինիայում և Օհայոյում։ Հաշվարկը շարունակվում է. յոթ նահանգում արդյունքները դեռ չեն հայտարարվել: Ըստ կանխատեսումների՝ հանրապետականները շանսեր ունեն հաղթելու դրանցից առնվազն 3-4-ում:
Կոնգրեսի վերին պալատում՝ Սենատում, որտեղ յուրաքանչյուր նահանգից 2 ներկայացուցիչ է ընտրվում, 100 տեղ կա։ Երկու տարին մեկ Սենատը թարմացվում է մեկ երրորդով։ Վերջին չորս տարում պալատը վերահսկում էին դեմոկրատները։

Republicans are also winning Senate elections
In the USA, the Republican Party regained control of the Senate in the November 5 elections, gaining at least 51 seats, according to the Associated Press.
A third of the senators were re-elected. According to the latest data, the Republicans took the seats of the Democrats, winning in West Virginia and Ohio. The calculation continues. Results have yet to be declared in seven states. According to forecasts, Republicans can win at least three or four.
There are 100 seats in the upper House of Congress, the Senate, where two representatives are elected from each state. The Senate is renewed by one-third every two years. Democrats have controlled the House for the past four years.