Մակրոնը և Տոկաևը համատեղ հռչակագրում անդրադարձել են նաև Հայաստանին և Ադրբեջանին
Պաշտոնական այցով Փարիզում գտնվող Ղազախստանի նախագահ ասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ստորագրել են երկրների ռազմավարական համագործակցության համատեղ հռչակագիր։
Հռչակագրում կողմերը լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը։
Հռչակագրի 3-րդ կետում ասվում է. «Նրանք լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը և պայմանագրի շուտափույթ ստորագրմանը, որը թույլ կտա արդար և կայուն խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում՝ հարգելով երկու պետությունների տարածքային ամբողջականությունը և հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա: Երկու նախագահներն ընդգծել են Հարավային Կովկասում կայունության կարևորությունը Տրանսկասպյան միջանցքի զարգացման համար»:
Նախագահները նաև վերահաստատել են գլոբալ և տարածաշրջանային մակարդակներում խաղաղության, անվտանգության և կայունության խթանման իրենց համատեղ հանձնառությունը, լուրջ մտահոգություն հայտնել Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի, դրա հումանիտար հետևանքների և համաշխարհային տնտեսության և առավել խոցելի երկրների պարենային անվտանգության համար հետևանքների վերաբերյալ:

Президент Франции Эммануэль Макрон и находящиеся в Париже с официальным визитом президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, подписали совместную декларацию о стратегическом сотрудничестве между странами.
В декларации стороны выразили полную поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
В 3 пункте декларации говорится: "Они выразили полную поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и скорейшему подписанию соглашения, которое позволило бы установить справедливый и стабильный мир в регионе, уважая территориальную целостность обоих государств и основанную на Алма-Атинской декларации 1991 года. Президенты двух стран подчеркнули важность стабильности на Южном Кавказе для развития Транскаспийского коридора».
Президенты также подтвердили совместную приверженность укреплению мира, безопасности и стабильности на глобальном и региональном уровнях, выразили серьезную обеспокоенность ситуацией в Украине, ее гуманитарными последствиями и последствиями для мировой экономики и продовольственной безопасности наиболее уязвимых стран.