«Փոփոխությունները կանդրադառնան ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլև մնացած աշխարհի վրա». Ֆուկույամա
ԱՄՆ-ի ընտրություններում հանրապետական Դոնալդ Թրամփի հաղթանակի դեպքում փոփոխությունները կանդրադառնան ոչ միայն Միացյալ Նահանգների, այլև մնացած աշխարհի վրա․ նման կարծիք է հայտնել Սթենֆորդի համալսարանի ավագ գիտաշխատող Ֆրենսիս Ֆուկույաման։
Ընտրողներն, ըստ նրա, քվեարկում են՝ արձագանքելով կարճաժամկետ խնդիրներին, այդ թվում՝ գնաճին, նրանց չեն հուզում երկարաժամկետ, կարևոր հարցերը, ինչպիսին է օրենքի գերակայությունը ևն:
Թրամփի վերադարձի հետևանքները վատ նախադեպ կստեղծեն ողջ Եվրոպայի համար․ նախազգուշացրել է Ֆուկույաման՝ նկատի ունենալով ԵՄ-ում աջ հայացքներ ունեցող պոպուլիստների հետագա ամրապնդումը:
«Մենք մտնում ենք աշխարհաքաղաքական ռիսկերի փուլ։ Այսպես, խոսքը Ուկրաինայի հաշվին Պուտինի հետ խաղաղ համաձայնագրի հնարավորության մասին է։ Բացի այդ, վստահություն չկա, որ Հարավարևելյան Ասիայում Վաշինգտոնը կցանկանա պաշտպանել իր դաշնակիցներին Չինաստանից»,- նախազգուշացրել է Ֆուկույաման:

"The changes will affect the United States and the rest of the world." Fukuyama.
If Republican Donald Trump wins the US elections, the changes will affect the United States and the rest of the world. Francis Fukuyama, a senior researcher at Stanford University, expressed a similar opinion.
According to him, voters vote in response to short-term issues, including inflation, and are not concerned with long-term, essential topics such as the rule of law.
Fukuyama warned that Trump's return would set a bad precedent for Europe, referring to the further strengthening of right-wing populists in the EU.
"We are entering the stage of geopolitical risks. Thus, we are discussing the possibility of a peace agreement with Putin at the expense of Ukraine. In addition, there is no certainty that Washington will want to protect its allies from China in Southeast Asia," Fukuyama warned.