Թել Ավիվում ցույցեր են ընթանում
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի պաշտոնանկությունից հետո Թել Ավիվում ցույցեր են սկսվել, հայտնում են տեղի լրատվամիջոցները։
Ցուցարարները փակել են Թել Ավիվի կենտրոնական մայրուղին, ճանապարհի վրա կրակ են վառել և կաթվածահար են արել երթևեկությունը։
Իսրայելի խորհրդարանական ընդդիմության առաջնորդ Յաիր Լապիդը քաղաքացիներին կոչ է արել դուրս գալ փողոց՝ «պատերազմի պայմաններում Պաշտպանության նախարարին աշխատանքից ազատելու Նեթանյահուի որոշման պատճառով»։
Հիշեցնենք, որ Գալանտի փոխարեն Պաշտպանության նախարարության ղեկավարի պաշտոնում է նշանակվել արտգործնախարար Իսրայել Կացը։

Demonstrations are underway in Tel Aviv
Local media reported that demonstrations began in Tel Aviv after the dismissal of Israeli Defense Minister Yoav Galant.
Protesters blocked the central highway of Tel Aviv, lit fires on the road, and paralyzed the traffic.
Yair Lapid, the leader of the Israeli parliamentary opposition, called on the citizens to go out on the streets "because of Netanyahu's decision to fire the Minister of Defense in the conditions of war."
It should be noted that Foreign Minister Israel Katz was appointed as the head of the Ministry of Defense instead of Galant.