Կոբախիձեն կմասնակցի եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն նոյեմբերի 7-ին կմասնակցի Եվրոպական քաղաքական համայնքի 5-րդ գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում։
Ինչպես հաղորդում է Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը, գագաթնաժողովի գլխավոր թեման Եվրոպայի անվտանգության մարտահրավերներն են։
Բուդապեշտ այցը Կոբախիձեի առաջին արտասահմանյան այցն է խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որի արդյունքները կեղծ են համարում վրացական ընդդիմությունը և երկրի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին։ Արևմտյան առաջնորդներից միայն Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն է, որն ընտրություններից անմիջապես հետո այցելել է Թբիլիսի և շնորհավորել «Վրացական երազանքին» հաղթանակի կապակցությամբ։
Բրյուսելն էլ հայտարարել է, որ Օրբանը չի ներկայացնում ԵՄ դիրքորոշումը Վրաստանում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Հունգարիան ԵՄ խորհրդի գործող նախագահն է։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе примет участие в V саммите Европейского политического сообщества 7 ноября, который пройдет в столице Венгрии Будапеште.
Как сообщает пресс-служба правительства Грузии, основной темой саммита являются вызовы безопасности Европы.
Визит в Будапешт является первым зарубежным визитом Кобахидзе после парламентских выборов, результаты которых грузинская оппозиция и президент страны Саломе Зурабишвили считают фальсифицированными. Среди западных лидеров только премьер-министр Венгрии Виктор Орбан посетил Тбилиси сразу после выборов и поздравил «Грузинскую мечту» с победой.
Брюссель также заявил, что Орбан не представляет позицию ЕС в Грузии, несмотря на то, что Венгрия является нынешним председателем Совета ЕС.