Փեզեշքիանը շնորհավորել է Կոբախիձեին
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը «Վրացական երազանքին» շնորհավորել է հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ: Այս մասին ասվում է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին ուղղված Իրանի նախագահի ուղերձում․ հայտնում է Վրաստանում Իրանի դեսպանատունը:
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձերդ Գերազանցությանը և վրացի ժողովրդին՝ խորհրդարանական հաջող ընտրությունների և դրանցում «Վրացական երազանք» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ:
Հուսով եմ, որ այս ընտրությունները, որոնք արտացոլում են վրացի ժողովրդի կամքը, կդառնան նրա առաջընթացի և բարեկեցության, մեր երկրների հարաբերությունների ամրապնդման և տարածաշրջանի երկրների համագործակցության զարգացման գրավականը:
Խնդրում եմ Բարձրյալից առողջություն և հաջողություններ Ձերդ Գերազանցությանը, ինչպես նաև բարեկեցություն և բարգավաճում բարեկամ վրացի ժողովրդին», - ասված է Իրանի առաջնորդի նամակում:
Հիշեցնենք, որ Կոբախիձեն ներկա է եղել ինչպես ավիավթարի հետևանքով զոհված նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի հրաժեշտի արարողությանը, այնպես էլ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության արարողությանը:

Пезешкиан поздравил Кобахидзе
Президент Ирана Масуд Пезешкиан поздравил «Грузинскую мечту» с победой на парламентских выборах 26 октября. Об этом говорится в обращении президента Ирана к премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе. Об этом сообщает посольство Ирана в Грузии.
"Искренне поздравляю Ваше Превосходительство и грузинский народ с успешными парламентскими выборами и победой на них партии "Грузинская мечта".
Надеюсь, что эти выборы, отражающие волю грузинского народа, станут залогом его прогресса и благополучия, укрепления отношений между нашими странами, развития сотрудничества между странами региона.
Прошу у Всевышнего здоровья и успехов Вашему Превосходительству, а также благополучия и процветания дружественному грузинскому народу", - говорится в письме иранского лидера.
Напомним, Кобахидзе присутствовал как на церемонии прощания с погибшим в авиакатастрофе президентом Ибрагимом Раиси, так и на церемонии инаугурации Масуда Пезешкиана.