Ղազախստանը սատարում է նոր էջ բացելու Ադրբեջանի և Հայաստանի ցանկությանը
Ընթացիկ մարտահրավերներին և հակամարտությունների աճող ռիսկերին բախվելով՝ Ղազախստանն աջակցում է խաղաղ գործընթացներին և միջքաղաքակրթական երկխոսությանը, ֆրանսիական Le Figaro թերթում հրապարակված հոդվածում գրել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
«Ադրբեջանին և Հայաստանին խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային հարթակ տրամադրելով՝ մենք լիովին աջակցում ենք երկու երկրների՝ հարաբերություններում նոր էջ բացելու ձգտումներին։
Աստանան նաև հյուրընկալել է Սիրիայի հարցով խաղաղ բանակցությունները և նաև հարթակ է ծառայել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բազմակողմ քննարկումների համար: Վերջապես, մենք պարբերաբար կազմակերպում ենք կրոնական առաջնորդների համաժողովներ, որոնք ծառայում են որպես բացառիկ վայրեր միջկրոնական երկխոսությունը խթանելու համար:
Այս բոլոր գործողություններն արտացոլում են համերաշխության, հավասարության և խաղաղության մեր ընդհանուր արժեքները, հիմնական սկզբունքները, որոնք մենք կիսում ենք Ֆրանսիայի հետ»,- ասել է Տոկաևը։

Kazakhstan supports the desire of Azerbaijan and Armenia to open a new page
Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev wrote in an article published in the French newspaper Le Figaro that despite current challenges and growing risks of conflict, Kazakhstan supports peace processes and inter-civilizational dialogue.
"By providing Azerbaijan and Armenia with a platform for negotiating a peace treaty, we fully support the aspirations of both countries to open a new page in relations.
Astana also hosted peace talks on Syria and served as a platform for multilateral discussions on Iran's nuclear program. Finally, we regularly organize conferences of religious leaders that serve as unique venues for promoting interfaith dialogue.
All these actions reflect our shared values ​​of solidarity, equality, and peace, which are the main principles we share with France," Tokayev said.