Արդեն քվեարկել է 75 մլն ամերիկացի. Axios
Կիրակի օրվա դրությամբ Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրություններում վաղաժամ քվեարկել է ընտրելու իրավունք ունեցող ավելի քան 75 միլիոն ամերիկացի: Սա 2020թ․ ընտրողների ընդհանուր թվի գրեթե կեսն է։ Այս մասին հայտնում է Axios-ը։
Նշվում է, որ այս պահին իրենց քվեն տվել է 2020 թվականին քվեարկածների ընդհանուր թվի ավելի քան 48%-ը (154,6 մլն)։
Մասնավորապես, Axios-ը օրինակ է բերում, որ Ջորջիա նահանգում արդեն քվեարկել է ավելի քան 4 միլիոն մարդ, ինչը կազմում է 2020թ․ նահանգում ընտրողների ընդհանուր մասնակցության գրեթե 80% -ը:
«Սա ենթադրում է, որ վաղաժամ քվեարկությունը և փոստով քվեարկությունը դառնում են ավելի տարածված քվեարկության մեթոդներ և նոր նորմ ամերիկյան քաղաքականության մեջ», - նշում են դիտորդները:
Պարբերականը գրում է, որ թեև ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը տարիներ շարունակ դեմ է արտահայտվել փոստով քվեարկությանը, սակայն 2020 թվականից նա և Հանրապետական կուսակցությունը կոչ են անում իրենց կողմնակիցներին վաղաժամ քվեարկել, թեև դատարաններում շարունակում են վիճարկվել փոստով քվեարկության որոշ դրույթներ։

75 million Americans have already voted. Axios
As of Sunday, more than 75 million eligible Americans had cast early ballots in the United States presidential election. This is almost half of the total number of voters in 2020, according to Axios.
More than 48% of the total number of 2020 voters (154.6 million) currently cast their vote.
In particular, Axios cites the example of more than 4 million people who have already voted in Georgia, almost 80% of the total voter turnout in 2020.
"This suggests that early voting and mail-in voting are becoming more common voting methods and the new norm in American politics," observers noted.
The newspaper writes that although US presidential candidate Donald Trump has been against mail-in voting for years, since 2020, he and the Republican Party have been urging their supporters to vote early. However, some provisions of mail-in voting continue to be challenged in the courts.