Ադրբեջանի դեսպանն սպառնացել է դեսպան Բալայանին․ Politico
ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, Բելգիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը հայտարարել է, որ սպառնալիքներ է ստացել ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիկովից, գրում է Politico-ն։
«Այս դեպքից հետո Հայաստանի դեսպանությունը պաշտոնական բողոք է ներկայացրել Բրյուսելում դիվանագիտական ​​այլ ներկայացուցչություններին, երբ իր դեսպանը պնդել է, որ ադրբեջանցի գործընկերոջ կողմից սպառնալիքներ է ստացել»,- գրում է լրատվականը։
Բանագնացների շրջանում տարածված նամակում, որը վկայակոչում է Politico-ն, նշվում է, որ Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը բանավոր հարձակումների և ահաբեկումների է ենթարկվել Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիկովի կողմից, որն ակնհայտ սպառնալիքներ է հնչեցրել Բալայանի հասցեին։
Նշվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Բրյուսելի Tangla հյուրանոցում՝ ընդունելության ժամանակ, որը կազմակերպվել էր Թուրքիայի դեսպանատան կողմից՝ ի պատիվ երկրի ազգային տոնի:
«Ենթադրվում է, որ դա Անկարայի կողմից հովանավորվող առաջին գործողությունն էր, որին հրավիրել էին Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչներին՝ 2020 թվականին Թուրքիայի և Թուրքիայի մերձավոր դաշնակից Ադրբեջանի միջև պատերազմից հետո»,- գրում է կայքը:
Politico-ի հետ զրույցում Սադիկովը հերքել է՝ մեղադրանքները «ծիծաղելի» որակելով: Նա հայտարարել է, որ «սովորական դիվանագիտական ​​միջոցառում էր, որտեղ կային հաճելի մարդիկ և լավ սնունդ»։
«Ես տեղյակ չեմ որևէ նամակի կամ հայտարարության մասին, հայ դիվանագետները կարող են ասել այն, ինչ ուզում են»,- հավելել է նա։
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի դեսպանությունը հրաժարվել է կարծիքների փոխանակման վերաբերյալ այլ մեկնաբանություններից։ Թուրքիայի դեսպանատունն անմիջապես չի արձագանքել տեղեկատվության հարցումին։

The Ambassador of Azerbaijan threatened Ambassador Balayan. Politico
The head of the Armenian Representation in the EU, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Belgium Tigran Balayan, announced that he received threats from the Ambassador of Azerbaijan to the EU, Vagif Sadigov, writes Politico.
"After this incident, the Armenian embassy submitted an official complaint to other diplomatic missions in Brussels, when its ambassador claimed that he received threats from his Azerbaijani colleague," the news agency writes.
In the letter circulated among the ambassadors, cited by Politico, it is stated that Armenian Ambassador Tigran Balayan was subjected to verbal attacks and intimidation by Azerbaijani Ambassador Vagif Sadigov, who made explicit threats to Balayan.
The incident is said to have occurred at the Tangla Hotel in Brussels during a reception organized by the Turkish Embassy in honor of the country's national holiday.
"It is believed to be the first Ankara-sponsored operation to which representatives of the Armenian embassy were invited after the 2020 war between Turkey and Azerbaijan, Turkey's close ally," the website writes.
In a conversation with Politico, Sadigov denied the accusations, calling them "ridiculous." He stated that it was "an ordinary diplomatic event, where there were nice people and good food."
"I am not aware of any letter or statement; Armenian diplomats can say whatever they want," he added.
According to the source, the Armenian Embassy refused to comment further on the exchange of opinions, while the Turkish Embassy waited to respond to the request for information.