Ուկրաինան և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարում. Die Zeit
Ուկրաինան և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարում հնարավոր զիջումները քննարկելու համար, գրում է գերմանական Die Zeit թերթը:
Բանակցությունները ներառում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների փոխադարձ զսպում, գերիների փոխանակում, ապօրինի տեղափոխված ուկրաինացի երեխաների վերադարձ և հացահատիկի գործարք: Ինչպես նշված է նյութում, բանակցություններն անցկացվել են Կոպենհագենում, Կիևում, Մալթայում, Դավոսում, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում, որտեղ ներկա են եղել անգամ Չինաստանի ներկայացուցիչները:
Այս բանակցություններից մի քանիսը ձախողվել են։ Սև ծովի վերաբերյալ համաձայնագիրն ավարտվել է մեկ տարուց մի փոքր անց։ Մինչդեռ, Քաթարի ղեկավարության ներքո ենթակառուցվածքների պաշտպանության վերաբերյալ բանակցությունները փակուղի են մտել, երբ սկսվել է Կուրսկի գործողությունը․ գրում է թերթը:
Գերմանական պարբերականը պնդում է, որ մի շարք նման բանակցություններ ոչ մեկին հայտնի չեն հենց այն պատճառով, որ ոչ հրապարակային դիվանագիտությունն ամենահաջողն է։
Ոչ հրապարակային դիվանագիտությունը կամ track-two-ն կոչված է ստուգելու հնարավորի սահմանները. ինչի է պատրաստ Ուկրաինան Ղրիմի թերակղզու ապագայի հարցով, որ ոլորտներում Ռուսաստանը կհամաձայնի զիջումների գնալ։ Նման հարցերը քննարկվում են ոչ հրապարակային և ոչ ամենաբարձր մակարդակով․ պնդել է թերթը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի վերջին հայտնի Financial Times-ը հայտնել էր, որ Ուկրաինան և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարում էներգետիկ ենթակառուցվածքների օբյեկտներին ավիահարվածների փոխադարձ դադարեցման շուրջ:

Ukraine and Russia are conducting secret negotiations. Die Zeit
Ukraine and Russia are holding secret talks to discuss possible concessions, writes the German newspaper Die Zeit.
The talks include a mutual deterrence of attacks on energy infrastructure, a prisoner exchange, the return of illegally transported Ukrainian children, and a grain deal. As mentioned in the article, the negotiations were held in Copenhagen, Kyiv, Malta, and Davos, as well as in Jeddah, Saudi Arabia, where even Chinese representatives were present.
Some of these negotiations have failed. The agreement on the Black Sea expired a little over a year ago. Meanwhile, Qatar-led talks on infrastructure protection hit a deadlock when the Kursk operation began, writes the newspaper.
The German periodical claims that several such negotiations have yet to be known precisely because non-public diplomacy is the most successful.
Non-public diplomacy, or track two, is designed to test the limits of what is possible. What is Ukraine ready for regarding the future of the Crimean peninsula, and in which areas will Russia agree to make concessions? The newspaper claimed such issues are not discussed publicly and not at the highest level.
It should be noted that at the end of October, the well-known Financial Times reported that Ukraine and Russia are conducting secret negotiations on mutual cessation of airstrikes on energy infrastructure facilities.