Ուկրաինան և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարում. Die Zeit
Ուկրաինան և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարում հնարավոր զիջումները քննարկելու համար, գրում է գերմանական Die Zeit թերթը:
Բանակցությունները ներառում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների փոխադարձ զսպում, գերիների փոխանակում, ապօրինի տեղափոխված ուկրաինացի երեխաների վերադարձ և հացահատիկի գործարք: Ինչպես նշված է նյութում, բանակցություններն անցկացվել են Կոպենհագենում, Կիևում, Մալթայում, Դավոսում, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում, որտեղ ներկա են եղել անգամ Չինաստանի ներկայացուցիչները:
Այս բանակցություններից մի քանիսը ձախողվել են։ Սև ծովի վերաբերյալ համաձայնագիրն ավարտվել է մեկ տարուց մի փոքր անց։ Մինչդեռ, Քաթարի ղեկավարության ներքո ենթակառուցվածքների պաշտպանության վերաբերյալ բանակցությունները փակուղի են մտել, երբ սկսվել է Կուրսկի գործողությունը․ գրում է թերթը:
Գերմանական պարբերականը պնդում է, որ մի շարք նման բանակցություններ ոչ մեկին հայտնի չեն հենց այն պատճառով, որ ոչ հրապարակային դիվանագիտությունն ամենահաջողն է։
Ոչ հրապարակային դիվանագիտությունը կամ track-two-ն կոչված է ստուգելու հնարավորի սահմանները. ինչի է պատրաստ Ուկրաինան Ղրիմի թերակղզու ապագայի հարցով, որ ոլորտներում Ռուսաստանը կհամաձայնի զիջումների գնալ։ Նման հարցերը քննարկվում են ոչ հրապարակային և ոչ ամենաբարձր մակարդակով․ պնդել է թերթը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի վերջին հայտնի Financial Times-ը հայտնել էր, որ Ուկրաինան և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարում էներգետիկ ենթակառուցվածքների օբյեկտներին ավիահարվածների փոխադարձ դադարեցման շուրջ:

Украина и Россия ведут секретные переговоры. Die Zeit
Украина и Россия проводят секретные переговоры для обсуждения возможных уступок, пишет немецкая газета Die Zeit.
Переговоры включают взаимное сдерживание атак на энергетическую инфраструктуру, обмен пленными, возвращение незаконно вывезенных украинских детей и сделку по зерну. Как упоминалось в статье, переговоры проходили в Копенгагене, Киеве, на Мальте, в Давосе, а также в Джидде (Саудовская Аравия), где присутствовали даже представители Китая.
Некоторые из этих переговоров провалились. Соглашение по Черному морю продлилось чуть более года. Между тем, переговоры под руководством Катара по защите инфраструктуры зашли в тупик, когда началась операция на Курске - пишет газета.
Немецкое издание утверждает, что ряд таких переговоров никому не известен именно потому, что непубличная дипломатия является наиболее успешной.
Непубличная дипломатия, или второй путь, призвана проверить пределы возможного. На что готова Украина относительно будущего Крымского полуострова, в каких сферах Россия согласится пойти на уступки? Такие вопросы обсуждаются не публично и не на самом высоком уровне.
Напомним, в конце октября известная газета Financial Times сообщила, что Украина и Россия ведут секретные переговоры о взаимном прекращении авиаударов по объектам энергетической инфраструктуры.