Ո՞վ է Մոլդովայում «Մոսկվայի ձեռքը» համարվող Իլան Շորը
Մոլդովայի նախագահական ընտրությունները, որոնք ներկայիս արևմտամետ կառավարության համար վերածվեցին շոկային թերապիայի, գրավեց ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը մի շարք պատճառներով. գրում է BBC-ն։
«Այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանը գտնվում է միջազգային մեկուսացման մեջ, ցանկացած պետություն, որը ճանաչում է Ռուսաստանին որպես բարեկամ պետություն, որը ենթարկվում է իր թելադրանքին, Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական մեծ ձեռքբերումն է։ Ուստի նրանք ամբողջ ուժով պայքարում են Մոլդովայի համար։ Դրա համար էլ այստեղ փող են ծախսում»,-ասում է Ռուսաստանում Մոլդովայի նախկին դեսպան, քաղաքագետ Անատոլի Տարանուն:
Պաշտոնական Քիշնևը, նրա արևմտյան գործընկերները և տարբեր քաղաքագետներ փախուստի դիմած օլիգարխ Իլան Շորին անվանում են Մոլդովայում «Մոսկվայի ձեռքը»։
Իլան Շորն ու նրա համախոսհները բացահայտ խոսում են իրենց ռուսամետ հայացքների մասին։ Այս տարվա մայիսի 9-ին նա իր մերձավոր դաշնակից Մարինա Թաուբերի և իր հովանավորյալ՝ Գագաուզիայի ղեկավար Եվգենյա Գուցուլի հետ մասնակցել է Կարմիր հրապարակում Հաղթանակի շքերթին։ Մեկ շաբաթ անց հայտնի դարձավ, որ Շորը ստացել է Ռուսաստանի քաղաքացիություն, իսկ մի քանի շաբաթ անց՝ հունիսի սկզբին, նա Թաուբերի և Գուցուլի հետ միասին ներկայացնում էր «Մոլդովական դատարանը» Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումում, որտեղ նրանք լուսանկարվել են Վլադիմիր Պուտինի, Մարիա Զախարովայի և Ալեքսանդր Դուգինի հետ։ Սեպտեմբերին՝ Մոլդովայում նախընտրական քարոզարշավի ամենաթեժ պահին, ռուսական քարոզչության գլխավոր դեմքը՝ Մարգարիտա Սիմոնյանը, թելեգրամյան ալիքում լուսանկար էր հրապարակել Մարինա Տաուբերի հետ՝ նրան անվանելով խիզախ, խելացի ու գեղեցիկ կին։
Մոլդովան, փաստացի, դարձել է ռուսական փորձարկումների լաբորատորիա, որը հաջողության դեպքում Ռուսաստանը կկարողանա կիրառել այլ երկրներում։
Իլան Շորն ապրում է Մոլդովայից դուրս, սակայն նրա ներկայությունը երկրում զգացվում է գրեթե ֆիզիկապես։
Արտերկրից նա ղեկավարում է մի քանի լրատվամիջոց, որոնք նախկինում պատկանել են մոլդովացի սոցիալիստներին, Գագաուզիայի ղեկավար է նշանակել իր մտերիմ մարդուն, իսկ 2022թ. մի շարք բողոքի ակցիաներ կազմակերպել էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին, և այժմ փորձում է կտրուկ քաղաքական շրջադարձի տանել Մոլդովային։
Մայա Սանդուն հաղթանակ տարավ ընտրություններում, իսկ եվրաինտեգրման հանրաքվեն, թեկուզ նվազագույն տարբերությամբ, ավարտվեց հօգուտ Եվրոպայի։
Շորին հաջողվեց ցույց տալ, որ այս պահին Մոլդովայի կառավարությունը չունի արտաքին ազդեցության դեմ պայքարելու արդյունավետ մեխանիզմներ։
Քաղաքագետների խոսքով՝ փաստ է, որ մոլդովական հասարակությունը երբեք չի լքել Ռուսաստանի տեղեկատվական դաշտը, նույնիսկ էթնիկ մոլդավները, ովքեր ռուսերեն գիտեն, ենթակա են ռուսական քարոզչության: Բայց Մոլդովայում հակաքարոզչություն գրեթե չկա, քանի որ դրա համար հսկայական միջոցներ են պահանջվում։

Who is Ilan Shor, the "Hand of Moscow" in Moldova?
The presidential elections in Moldova, which turned into shock therapy for the current pro-Western government, attracted the world's attention for several reasons. Writes the BBC.
"In the conditions when Russia is in international isolation, any state that recognizes Russia as a friendly state that obeys its dictates is a great achievement of Russia's foreign policy. Therefore, they are fighting for Moldova with all their might. That's why they spend money here," says former Moldovan ambassador to Russia, political scientist Anatoli Taranu.
Official Chisinau, its Western partners, and various political scientists call the fugitive oligarch Ilan Shor "the hand of Moscow" in Moldova.
Ilan Shor and his associates speak openly about their pro-Russian views. On May 9 of this year, he participated in the Victory Parade on Red Square with his close ally Marina Tauber and his protégé, Gagauzia leader Evgenia Gutsul. A week later, it became known that Shor had received Russian citizenship, and a few weeks later, in early June, he, together with Tauber and Gutsul, represented the "Moldovan Court" at the International Economic Forum in St. Petersburg, where they were photographed with Vladimir Putin, Maria Zakharova and Alexander Dugin. In September, at the height of the election campaign in Moldova, the central figure of Russian propaganda, Margarita Simonyan, published a photo with Marina Tauber on the Telegram channel, calling her a brave, intelligent, and beautiful woman.
Moldova has become a laboratory for Russian experiments, which, if successful, Russia can apply in other countries.
Ilan Shor lives outside of Moldova, but his presence in the country is felt almost physically.
From abroad, he manages several media outlets that previously belonged to Moldovan socialists. He appointed his close friend as the head of Gagauzia and, in 2022, organized a series of protests against the backdrop of the energy crisis. He is now trying to bring Moldova to a sharp political turn.
Maya Sandu won the elections, and the European integration referendum ended in favor of Europe, albeit by a small margin.
Shore managed to show that the government of Moldova does not currently have effective mechanisms to fight external influence.
According to political scientists, Moldovan society has never left Russia's information field. Even ethnic Moldovans who know Russian are subject to Russian propaganda. But there is almost no anti-propaganda in Moldova because it requires huge funds.