Ամերիկացին երկու տարի շարունակ ՌԴ-ին է փոխանցել ուկրաինական ռազմական օբյեկտների կոորդինատները
Ռուսական զինված ուժերը հեռացրել են ամերիկացի Դանիել Մարտինդեյլին ուկրաինական ԶՈՒ-ի կողմից վերահսկվող տարածքից։ Ամերիկացին օգնում էր ռուսական բանակին, գրում է Ria.ru-ն։
«2024 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Բոգոյավլենկա գյուղի մոտ մարտական ​​առաջադրանքներ կատարող ռուս զինվորականները մարտական ​​գոտուց դուրս են բերել ԱՄՆ քաղաքացի Դենիել Մարտինդեյլին և տարել Դոնեցկ»,- ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները։
Գործակալության զրուցակիցը հավելել է, որ ամերիկացին Ուկրաինայի տարածքում է գտնվում 2022 թվականի փետրվարի 11-ից։ Բայց նա ակտիվորեն կապ է հաստատել Ռուսաստանի անվտանգության ուժերի հետ և երկու տարի շարունակ փոխանցել ուկրաինական ռազմական օբյեկտների կոորդինատները:
Այս տեղեկությունը մեկ անգամ չէ, որ օգնել է հարվածներ հասցնել Ուկրաինայի Զինված ուժերի ենթակառուցվածքին, սարքավորումներին և անձնակազմին։
«Ես այստեղ եմ իմ կամքով։ Իմ անունը Դենիել Մարտինդեյլ է, ահա իմ անձնագիրը, նա ինձ հետ անցել է պատերազմի միջով, ինչպես տեսնում եք, թե ինչ վիճակում է»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Մարտինդեյլը նշել է, որ 2022 թվականի փետրվարի 11-ին Ուկրաինա է եկել Լեհաստանից, որտեղ միսիոներ էր, և ցանկանում էր հասնել Դոնեցկ։ «Պատերազմից երկու տարի առաջ ես Լեհաստանում էի, և հետևում էի արևմտյան լրատվամիջոցների նորություններին և հասկացա, որ շատ հավանական է, որ պատերազմ սկսվի Ուկրաինայում, ես վաղուց էի ուզում գնալ Ռուսաստան, ես հասկացա, որ սա հենց այն պահն է, որին ես սպասում էի»,-ասել է նա ռուս լրագրողներին։

Американец в течение двух лет передавал России координаты украинских военных объектов
Вооруженные силы России вывезли американца Дэниела Мартиндейла с территории, подконтрольной ВСУ. Американец помогал российской армии, пишет Риа.ру.
"27 октября 2024 года российские военнослужащие, выполнявшие боевые задачи в районе села Богоявленка, вывезли из зоны боевых действий гражданина США Дэниела Мартиндейла и доставили его в Донецк", - сообщили РИА Новости в правоохранительных органах.
Собеседник агентства добавил, что американец находится на территории Украины с 11 февраля 2022 года. Но он активно контактировал с российскими силовиками и в течение двух лет передавал координаты украинских военных объектов.
Эта информация не раз помогала атаковать инфраструктуру, технику и личный состав ВСУ.
«Я здесь по своей воле. Меня зовут Дэниел Мартиндейл, вот мой паспорт, он вместе со мной прошел войну, как вы видите, в каком он состоянии", - сказал он на пресс-конференции.
Мартиндейл отметил, что 11 февраля 2022 года он приехал в Украину из Польши, где был миссионером, и хотел добраться до Донецка. «За два года до войны я был в Польше, следил за новостями в западных СМИ и понял, что очень вероятно, что война начнется на Украине. Я давно хотел поехать в Россию, Я понял, что это тот момент, которого я ждал", - рассказал он российским журналистам.