Պենտագոնը հայտարարել է Ուկրաինային 425 միլիոն դոլարի օգնության նոր փաթեթի մասին
ԱՄՆ-ն Ուկրաինային 425 մլն դոլարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ է հատկացրել, հայտարարել է երկրի Պաշտպանության նախարարությունը։
Ինչպես նշում է Պենտագոնը, այս տրանշն արդեն 69-րդն է 2021 թվականի օգոստոսից ի վեր։ Որպես օգնության նոր փաթեթի մաս՝ Ուկրաինան կստանա «լրացուցիչ հնարավորություններ՝ բավարարելու իր անվտանգության և պաշտպանության ամենահրատապ կարիքները, ներառյալ՝ օդային սպառնալիքները կասեցնելու համակարգեր, հրթիռային և հրետանային համակարգերի զինամթերք, զրահատեխնիկա և հակատանկային զենք»:
Փաթեթը, մասնավորապես, ներառում է NASAMS զենիթահրթիռային համակարգերի զինամթերք, Stinger հրթիռներ, անօդաչու համակարգերին հակազդելու սարքավորումներ և զինամթերք, օդանավերի զինամթերք, HIMARS համակարգերի զինամթերք, 155 մմ և 105 մմ տրամաչափի հրետանային արկեր և մի շարք այլ զինատեսակներ։
Ըստ Պենտագոնի՝ Միացյալ Նահանգները կշարունակի աշխատել մոտ 50 դաշնակիցների և գործընկերների հետ՝ Ուկրաինայի պաշտպանության կոնտակտային խմբի և հարակից կոալիցիաների միջոցով՝ «Ուկրաինային աջակցելու մարտի դաշտում իր կարևոր կարիքները բավարարելու համար»:

The Pentagon has announced a new $425 million aid package to Ukraine
The United States has allocated a new military aid package of 425 million dollars to Ukraine, the Ministry of Defense of the country announced.
As the Pentagon notes, this tranche has been the 69th since August 2021. As part of the new aid package, Ukraine will receive "additional capabilities to meet its most urgent security and defense needs, including air-to-air interception systems, ammunition for missile and artillery systems, armored vehicles and anti-tank weapons."
The package, in particular, includes ammunition for NASAMS anti-aircraft missile systems, Stinger missiles, equipment and ammunition for countering unmanned systems, aircraft ammunition, HIMARS systems, 155 mm and 105 mm artillery shells, and several other weapons.
According to the Pentagon, the United States will continue to work with nearly 50 allies and partners through the Ukraine Defense Contact Group and related coalitions to "support Ukraine in meeting its critical needs on the battlefield."