ԱՄՆ-ն Չինաստանին խնդրել է ազդել Հյուսիսային Կորեայի վրա. The New York Times
ԱՄՆ-ն Չինաստանին խնդրել է ազդել Հյուսիսային Կորեայի վրա և դադարեցնել զորքերի տեղափոխումը՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմում Ռուսաստանին օգնելու համար։ Այս մասին գրում է The New York Times-ը՝ հղում անելով ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ Վաշինգտոնն այս շաբաթ բարձրացրել է հյուսիսկորեական զորքերի հարցը: Վերջին զրույցը տեղի է ունեցել երեքշաբթի օրը, երբ պետքարտուղարի տեղակալ Քուրթ Քեմփբելը, Պետդեպարտամենտի Ասիայի առաջատար մասնագետ Դանիել Քրիտենբրինկը և պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ ' Բրայենը մի քանի ժամ անցկացրել են չինացի դիվանագետների հետ՝ դեսպան Սե Ֆենգի սենյակում:
Նույն օրը ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը Երմակի հետ քննարկել է Հյուսիսային Կորեայի ուղղությամբ Չինաստանի ջանքերը:

The US asked China to influence North Korea. The New York Times
The US has asked China to influence North Korea and stop sending troops to help Russia in its war against Ukraine. The New York Times writes about this, referring to high-ranking American officials.
The source details that Washington raised the issue of North Korean troops this week. The latest conversation occurred on Tuesday when Under Secretary of State Kurt Campbell, the State Department's top Asia specialist Daniel Kritenbrink, and Assistant Secretary of State James O'Brien spent several hours with Chinese diplomats in Ambassador Xie Feng's suite.
On the same day, US Secretary of State Blinken discussed China's efforts towards North Korea with Yermak.