Սաակաշվիլին Զուրաբիշվիլիին կոչ է արել իրեն ներում շնորհել
Բանտում գտնվող Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիին կոչ է արել երկրում վերջին իրադարձությունների ֆոնին մտածել իրեն ներում շնորհելու մասին:
«Ես լիովին համերաշխ եմ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ, և ինձ դուր եկավ, որ նա սադրանքի չգնաց և չհամաձայնեց Ռուսաստանի դատախազության պահանջներին։ Ես տեսա, որ տիկին Սալոմեն նույնպես բաց չի թողել Մեդվեդևի սպառնալիքը։
Հենց Մոսկվայից ստացված նման հրահանգներով, մատից ծծած մեղադրանքներով ես արդեն ավելի քան երեք տարի գտնվում եմ անազատության մեջ և չեմ ուզում, որ այդ ապօրինի կալանավորման համար պատմական պատասխանատվության ֆիգուրանտը լինի նախագահ Զուրաբիշվիլին, որն իրապես կարող է վերացնել այդ անարդարությունը։ Ի՞նչ եք կարծում, ժողովուրդ»,- գրել է Սաակաշվիլին։
Հոկտեմբերի 30-ին Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր, որ ԿԸՀ-ի խնդրանքով հետաքննություն է սկսել խորհրդարանական ընտրությունների հնարավոր կեղծման վերաբերյալ: Հանձնաժողովը կոչ է արել ստուգել կեղծիքների բազմաթիվ մեղադրանքները, այդ թվում՝ Զուրաբիշվիլիի մեղադրանքները։

Saakashvili called on Zurabishvili to pardon him
The former president of Georgia, Mikheil Saakashvili, who is in prison, called on the president of Georgia, Salome Zurabishvili, to consider pardoning him in light of recent events in the country.
"I fully sympathize with President Salome Zurabishvili, and I liked that she did not go to provocation and did not agree to the demands of the Russian prosecutor's office. I saw that Mrs. Salome did not miss Medvedev's threat either.
I have been in prison for more than three years with such instructions received from Moscow, with finger-sucking accusations, and I do not want President Zurabishvili, who can eliminate this injustice, to be the figurehead of historical responsibility for that illegal detention. What do you think, people?" Saakashvili wrote.
On October 30, the Prosecutor General's Office of Georgia announced that, at the request of the Central Election Commission, it launched an investigation into the possible falsification of the parliamentary elections. The commission called for an inquiry into the many allegations of forgery, including those of Zurabishvili.