Լավրովը զարմացել է Թուրքիայի պահվածքից
«Վաշինգտոնը և նրա դաշնակիցները Կիևին ցուցաբերում են ամենայն աջակցություն և քննարկում են արևմտյան արտադրության մեծ հեռահարության հրթիռների օգտագործման հնարավորությունը՝ Ռուսաստանի տարածքի խորքում հարվածներ հասցնելու համար»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը թուրքական Hurriyet թերթին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, Զելենսկին չի չեղարկել Մոսկվայի հետ բանակցություններն արգելելու մասին իր հրամանագիրը. «Նման իրավիճակում քիչ հավանական է, որ որևէ երկրի, այդ թվում՝ Թուրքիայի միջնորդական ջանքերը հաջողությամբ պսակվեն»,- ասել է նա։
Լավրովը նաև անդրադարձել է Կիևի հետ Անկարայի ռազմական համագործակցությանը. «Ցավոք, Անկարան շարունակում է համագործակցությունը Կիևի ռեժիմի հետ ռազմատեխնիկական ոլորտում։ Թուրքական զենքն Ուկրաինայի Զինված ուժերի կողմից օգտագործվում է ռուս զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց ոչնչացնելու համար։ Հաշվի առնելով Թուրքիայի վարչակազմի հայտարարություններն այն մասին, որ պատրաստ է միջնորդական ծառայություններ մատուցել, նման իրավիճակը չի կարող զարմանք չառաջացնել»,- ասել է նա:

"Вашингтон и его союзники оказывают Киеву всю поддержку и обсуждают возможность использования ракет дальнего радиуса действия западного производства для удара вглубь территории России", - заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью турецкой газете Hurriyet.
По его словам, Зеленский не отменил свой указ о запрете переговоров с Москвой. "В такой ситуации маловероятно, что посреднические усилия какой-либо страны, включая Турцию, будут успешными", - сказал он.
Лавров также коснулся военного сотрудничества Анкары с Киевом. "К сожалению, Анкара продолжает сотрудничать с киевским режимом в военно-технической сфере. Турецкое оружие используется Вооруженными силами Украины для уничтожения российских военнослужащих и мирного населения. Учитывая заявления турецкого руководства о том, что она готова предоставить посреднические услуги, такая ситуация не может не вызывать удивления", - сказал он.