«Մենք վրացիների համար անհանգստանում էինք». Լուկաշենկո
Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Մինսկում Եվրասիական անվտանգության հարցերով համաժողովի ժամանակ մեկնաբանել է Վրաստանում ընդունված վիճահարույց նորմերը, որոնց թվում է «ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանության մասին» օրենքը: Իր ելույթի ժամանակ Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Վրաստանին «պարտադրվում է» ԼԳԲՏ քարոզչություն:
«Մենք վրացիների համար անհանգստանում էինք․ վրացիներին ԼԳԲՏ-ի նման ինչ-որ բան էին պարտադրում։ Վրացիներին, որոնք Խորհրդային Միությունում ամենատաքարյուն տղամարդիկ էին, ինչ-որ ԼԳԲՏ են պարտադրում նրանց։ Վրացիները սա թող չընդունեն, նրանք ամբողջ կյանքում կանանց օրորոցից են հետևել»,- ասել է Լուկաշենկոն։
Լուկաշենկոն նաև նշել է, որ Վրաստանը ցանկանում էր թափանցիկություն իր երկրում՝ ընդունելով «օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքը, իսկ Արևմուտքը դրա համար «ոչնչացնում է» երկիրը:

«Мы переживали за грузин». Лукашенко
Белорусский лидер Александр Лукашенко в ходе конференции по вопросам евразийской безопасности в Минске прокомментировал спорные нормы, принятые в Грузии, в том числе закон о "семейных ценностях и защите несовершеннолетних". В ходе своего выступления Лукашенко заявил, что Грузии «навязывают» пропаганду ЛГБТ.
«Мы переживали за грузин. грузинам навязали ЛГБТ какое-то. Грузинам!, которые были самыми крутыми мужиками в Советском Союзе, навязывают ЛГБТ. Грузины не должны с этим мириться, они всю жизнь смотрели на женщин с пеленок", - заявил Лукашенко.
Лукашенко также отметил, что Грузия хотела прозрачности в своей стране, приняв закон об "иностранных агентах", а Запад за это "разрушает" страну.