Նոր սկանդալ Իրանի և Գերմանիայի միջև
Գերմանիայի ԱԳՆ խոսնակ Սեբաստիան Ֆիշերը հոկտեմբերի 30-ին հայտնել է, որ պաշտոնական Բեռլինը հետ է կանչում Իրանում իր դեսպան Մարկուս Պոտցելին «խորհրդակցությունների համար»: Այս մասին հայտնել Է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Պոտցելը բողոքի նոտա է փոխանցել Իրանի արտաքին գործերի նախարարին և դեմարշ է իրականացրել մի քանի տարվա բանտարկությունից հետո գերմանա-իրանական ծագման քաղաքագետ Ջամշիդ Շարմահդի մահապատժի կապակցությամբ:
Նույն օրը Գերմանիայի ԱԳՆ են կանչել Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին, որին «վճռական բողոք» են հայտնել իրանական ռեժիմի գործողությունների դեմ:
Կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մահապատիժն անվանել է «սկանդալ»:
«Ջամշիդ Շարմահդին անգամ դատարանում իրեն առաջադրված մեղադրանքներից պաշտպանվելու հնարավորություն չեն տվել», - հայտարարել է նա:
Շարմահդը ծնվել է Թեհրանում, մանկությունն անցկացրել է Գերմանիայում, իսկ կյանքի մեծ մասն ապրել է ԱՄՆ-ում։ Տղամարդուն առեղծվածային հանգամանքներում առևանգել և Իրան էին տեղափոխել Դուբայ ուղևորության ժամանակ, որից հետո ահաբեկչության մեղադրանք էին առաջադրել:

Новый скандал между Ираном и Германией
Официальный представитель МИД Германии Себастьян Фишер 30 октября объявил , что официальный Берлин отзывает своего посла в Иране Маркуса Потцеля «для консультаций». Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Потцель вручил ноту протеста министру иностранных дел Ирана и выступил с демаршем по поводу смертного приговора Джамшиду Шармахду, политологу немецко-иранского происхождения, после нескольких лет заключения.
В тот же день МИД Германии вызвало поверенного в делах Ирана, которому выразили «решительный протест» против действий иранского режима.
Канцлер Олаф Шольц назвал казнь «скандалом».
"Джамшиду Шармахди даже не дали возможности защититься от обвинений, выдвинутых против него в суде", - заявил он.
Шармахд родился в Тегеране, детство провел в Германии, большую часть жизни прожил в США. Мужчина был загадочным образом похищен и доставлен в Иран во время поездки в Дубай, после чего ему было предъявлено обвинение в терроризме.