ԿԺԴՀ–ն միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ է փորձարկել
Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետությունը միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ է արձակել՝ Ճապոնական ծովում փորձարկումների ժամանակ։ Ներկա է եղել նաև երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը, որը նաև ելույթ է ունեցել։
«Այս մեկնարկը արդար և լիովին լեգիտիմ ռազմական միջոց է, որը ցույց է տալիս մեր վճռականությունը՝ պատասխան տալու թշնամիներին, որոնք սպառնում էին հանրապետության անվտանգությանը և վերջին ժամանակներս միտումնավոր սրում էին իրավիճակը տարածաշրջանում անվտանգության ոլորտում»,– ասել է Կիմ Չեն Ինը։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունն արձագանքել է կատարվածին, նշելով, որ ԿԺԴՀ-ի արձակած հրթիռի թռիչքի տևողությունը կազմել է 86 րոպե, բարձրությունը գերազանցել է 7 հազար կմ-ը:

The Democratic People's Republic of Korea has launched an intercontinental ballistic missile in a test. The country's leader, Kim Jong Un, was present and gave a speech.
"This launch is a just and fully legitimate military measure that demonstrates our determination to respond to enemies who have threatened the security of the republic and have been deliberately escalating the security situation in the region recently," Kim Jong Un said.
The Ministry of Defense of Japan responded to the incident, noting that the DPRK missile lasted 86 minutes and reached an altitude of more than 7,000 km.