Բայդենը խոր անհանգստություն է հայտնել Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ
Սպիտակ տունը հրապարակել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը Վրաստանում «ժողովրդավարական հետընթացի» և երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
«Ես խորապես անհանգստացած եմ երկրում վերջերս տեղի ունեցած ժողովրդավարական հետընթացից, ներառյալ ռուսական նմանօրինակ օրենքների ընդունումը, որոնք սահմանափակում են հիմնական ազատությունները և կրճատում տարածությունը քաղաքացիական հասարակության անկախ մարմինների համար», - ասում է Բայդենը:
ԱՄՆ նախագահը նշում է, որ «Վրաստանում հոկտեմբերի 26-ի խորհրդարանական ընտրությունները ստվերվել են վարչական ռեսուրսի բազմաթիվ չարաշահումներով, ինչպես նաև ընտրողներին ահաբեկելով և հարկադրելով»:
«Վրաստանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն խաղաղ արտահայտել իրենց կարծիքն այս ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ, որոնք միջազգային և ներքին անկախ դիտորդները չեն ճանաչել ազատ և արդար: Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի կառավարությանը թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել բոլոր ընտրախախտումների վերաբերյալ, չեղարկել այնպիսի օրենքներն, ինչպիսիք են, այսպես կոչված, «արտաքին ազդեցության մասին օրենքը», որոնք սահմանափակում են հավաքների և կարծիքների արտահայտման ազատությունները, և անհապաղ ներառական երկխոսություն սկսել Վրաստանի բոլոր քաղաքական ուժերի հետ՝ ընտրությունների ամբողջականության վերականգնման վերաբերյալ», - հայտարարել Է Բայդենը:
Ամերիկացի առաջնորդը կոչ է անում բոլոր կողմերին «խստորեն հարգել օրենքի գերակայությունն ու հիմնարար ազատությունները, որոնք շարունակում են հիմք հանդիսանալ Վրաստանի եվրատլանտյան ապագայի համար»:

Белый дом опубликовал заявление президента США Джо Байдена относительно «демократического регресса» в Грузии и прошедших в стране парламентских выборов.
«Я глубоко обеспокоен недавним откатом демократии в стране, включая принятие аналогичных российских законов, которые ограничивают основные свободы и сокращают пространство для независимых органов гражданского общества», — сказал Байден.
Президент США отмечает, что "парламентские выборы 26 октября в Грузии были омрачены многочисленными злоупотреблениями административным ресурсом, а также запугиванием и принуждением избирателей".
«Граждане Грузии имеют право мирно выразить свое мнение относительно проведения этих выборов, которые международные и отечественные независимые наблюдатели не признали свободными и справедливыми. Мы призываем правительство Грузии провести прозрачное расследование всех нарушений выборов, отменить законы, такие как так называемый «закон о внешнем влиянии», которые ограничивают свободу собраний и выражения мнений, и немедленно начать инклюзивный диалог со всеми политическими силами в Грузии: - заявил Байден.
Американский лидер призывает все стороны «строго уважать верховенство закона и основные свободы, которые продолжают оставаться основой евроатлантического будущего Грузии».