Բայդենը խոր անհանգստություն է հայտնել Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ
Սպիտակ տունը հրապարակել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը Վրաստանում «ժողովրդավարական հետընթացի» և երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
«Ես խորապես անհանգստացած եմ երկրում վերջերս տեղի ունեցած ժողովրդավարական հետընթացից, ներառյալ ռուսական նմանօրինակ օրենքների ընդունումը, որոնք սահմանափակում են հիմնական ազատությունները և կրճատում տարածությունը քաղաքացիական հասարակության անկախ մարմինների համար», - ասում է Բայդենը:
ԱՄՆ նախագահը նշում է, որ «Վրաստանում հոկտեմբերի 26-ի խորհրդարանական ընտրությունները ստվերվել են վարչական ռեսուրսի բազմաթիվ չարաշահումներով, ինչպես նաև ընտրողներին ահաբեկելով և հարկադրելով»:
«Վրաստանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն խաղաղ արտահայտել իրենց կարծիքն այս ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ, որոնք միջազգային և ներքին անկախ դիտորդները չեն ճանաչել ազատ և արդար: Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի կառավարությանը թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել բոլոր ընտրախախտումների վերաբերյալ, չեղարկել այնպիսի օրենքներն, ինչպիսիք են, այսպես կոչված, «արտաքին ազդեցության մասին օրենքը», որոնք սահմանափակում են հավաքների և կարծիքների արտահայտման ազատությունները, և անհապաղ ներառական երկխոսություն սկսել Վրաստանի բոլոր քաղաքական ուժերի հետ՝ ընտրությունների ամբողջականության վերականգնման վերաբերյալ», - հայտարարել Է Բայդենը:
Ամերիկացի առաջնորդը կոչ է անում բոլոր կողմերին «խստորեն հարգել օրենքի գերակայությունն ու հիմնարար ազատությունները, որոնք շարունակում են հիմք հանդիսանալ Վրաստանի եվրատլանտյան ապագայի համար»:

The White House published US President Joe Biden's statement regarding the "democratic regression" in Georgia and the parliamentary elections held in the country.
"I am deeply concerned about the recent democratic backsliding in the country, including the passage of similar Russian laws that restrict basic freedoms and reduce space for independent civil society bodies," Biden said.
The US president notes that "the October 26 parliamentary elections in Georgia were overshadowed by numerous abuses of administrative resources, as well as by intimidation and coercion of voters."
"Citizens of Georgia have the right to peacefully express their opinion regarding the conduct of these elections, which international and domestic independent observers did not recognize as free and fair. We call on the Georgian government to conduct a transparent investigation into all election violations, repeal laws such as the so-called "external influence law" that limit freedoms of assembly and expression, and immediately begin an inclusive dialogue with all political forces in Georgia on the restoration of the integrity of the elections," said Biden.
The American leader calls on all parties to "strictly respect the rule of law and fundamental freedoms, which continue to be the basis for Georgia's Euro-Atlantic future."