Մոսկվային դուր է գալիս Օրբանի գիծը
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է Financial times պարբերականի հրապարակումը, թե Ռուսաստանն ու Ուկրաինան էներգետիկ ենթակառուցվածքներին չհարվածելու շուրջ բանակցություններ են սկսել։
«Հիմա շատ հրապարակումներ կան, որ ոչ մի կապ չունեն իրականության հետ։ Նույնիսկ ամենահեղինակավոր պարբերականները չեն խորշում նման բաներից»,- ասել է նա։
Ներկայացնում ենք Պեսկովի հայտարարությունների առանցքային կետերը.
- Ուկրաինական զորքերը պետք է լքեն ռուսական տարածքները։
- Ռուսաստանը նախատեսում է հաղթանակի 80-ամյակին հրավիրել օտարերկրյա պետությունների առաջնորդներին, և ուրախ կլինի բոլոր նրանց, ովքեր կժամանեն։
- Մոսկվան Հաղթանակի օրվա մոտենալուն զուգընթաց կտեղեկացնի, թե որ առաջնորդներին է Մոսկվան հրավիրել։
- Սլովակիայի վարչապետ Ֆիցոյի հետ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման կոնկրետ ծրագրեր չկան։
- Կան այլ երկրների միջուկային զսպման ուժերի ռազմական մարզումների ծանուցման որոշակի մեխանիզմներ։ Տարբեր երկրներ տարբեր կերպ են արձագանքում։

Moscow likes Orbán's line
Dmitry Peskov, the spokesman of the President of the Russian Federation, commented on the publication of the Financial Times periodical that Russia and Ukraine have started negotiations on not hitting the energy infrastructures.
"Now, many publications have nothing to do with reality. Even the most prestigious periodicals do not shy away from such things," he said.
We present the key points of Peskov's statements.
- Ukrainian troops must leave Russian territories.
- Russia plans to invite the leaders of foreign countries to the 80th anniversary of the victory and will be happy for all those who come.
- As Victory Day approaches, Moscow will inform which leaders Moscow has invited.
- There are no specific plans for Vladimir Putin's meeting with Slovak Prime Minister Fico.
- Certain mechanisms exist to notify other countries about the military training of their nuclear deterrence forces. Different countries react differently.